Zvezni senator iz Teksasa Ted Cruz je v soboto zmagal na strankarskih zborovanjih za izbiro predsedniškega kandidata republikancev v Kansasu in Mainu, newyorški milijarder Donald Trump pa je zmagal v Kentuckyju in Louisiani ter si s tem utrdil vodstvo v številu osvojenih delegatov za konvencijo.
Cruz je po zmagi v Kansasu svojim privržencem v Idahu povedal, da kriki in vreščanje, ki jih slišijo, prihajajo iz Washingtona, kjer elita trepeta pred njim. Elita sicer bolj kot pred njim trepeta pred Trumpom, ki je povedal, da se ga bojijo zato, ker ga nimajo pod nadzorom in ga ne morejo kupiti.
Trump nad Cruza in Rubia
Trump je z zmagoslavnim nastopom pred privrženci v West Palm Beachu čakal, dokler televizije niso razglasile njegove zmage na strankarskih volitvah v Kentuckyju, da se je lahko potem pohvalil z dobrim rezultatom. Cruza je zbodel, da je zmagal v Mainu, ker je ta država blizu Kanade, kjer se je rodil.
Največ žvepla je prihranil za Marca Rubia in menil, da mora "mali Marco" zapustiti predsedniško tekmo, ker doslej še ni dosegel omembe vrednega rezultata. Rubio vodi ostro negativno kampanjo proti Trumpu in ga tudi osebno zbada na soočenjih, vendar pa mu milijarder ne ostaja dolžan.
"Želim si tekme ena na ena s Cruzom," je dejal Trump, ki četrtega republikanca v tekmi guvernerja Ohia Johna Kasicha ni niti omenjal. Pohvalil se je, koliko ljudi privablja na svoja zborovanja in v republikansko stranko ter dejal, da gre za novo gibanje, do katerega brez njega ne bi prišlo.
"Nisem še videl človeka, po katerem tako zelo udarjajo z negativnimi oglasi, kot udarjajo po meni," je dejal Trump in zagotovil, da bo 1. marca zmagal na Floridi. Če mu uspe to, poleg zmage isti dan v Ohiu, potem ga na poti do nominacije lahko ustavi le še višja sila.
Strankarsko vodstvo to ni, saj je skušalo Trumpa najprej ustaviti z iskanjem alternative. Našlo je Rubia, ki je doslej razočaral, kot kaže, pa bo ostal na voljo le Cruz za katerega strankarska elita (politiki, komentatorji, analitiki, ideologi ...) prav tako meni, da novembra proti demokratu ne more zmagati, ker je preveč konservativen.
Ključni državi: Florida in Ohio
Rubio je bil v soboto v Portoriku, kjer bodo strankarske volitve republikancev danes. V soboto je osvojil tri tretja mesta in eno zadnje četrto mesto v Mainu, kjer je bil tretji Kasich. Povedal je, da ni pričakoval boljših rezultatov, ampak jih pričakuje 15. marca in potem naprej.
Trump je doslej nanizal 12 zmag (New Hampshire, Nevada, Južna Karolina, Alabama, Arkansas, Georgia, Massachusetts, Tennessee, Vermont, Virginija, Kentucky, Louisiana). Cruz je doslej zmagal v šestih državah (Iowa, Teksas, Oklahoma, Kansas, Maine, Aljaska), Rubio pa le v Minnesoti.
Za osvojitev strankarske nominacije je potrebnih 1237 delegatov in Trump jih ima sedaj najmanj 375, Cruz najmanj 291, Rubio najmanj 123 in Kasich najmanj 33.
Republikanci imajo v torek strankarska zborovanja na Havajih in strankarske volitve v Idahu, Michiganu in Mississippiju. Kocka pa bo padla 15. marca v Ohiu in Floridi, kjer morata Kasich in Rubio zmagati, sicer ostaneta brez kredibilne poti naprej.
Florida bo vseh 99 delegatov dala zmagovalcu in enako velja za Ohio, ki jih bo dal 66. Obe državi bosta novembra tako kot že nekaj desetletij ključni za osvojitev Bele hiše.
Trumpa se na Wall Streetu bojijo
Na prvi pogled je Donald Trump vse, kar srce ameriškega kapitalizma, Wall Street obožuje – milijarder, čigar nepremičninski imperij je bankam priskrbel ogromno posla, njegovi luksuzni nebotičniki pa so dom bogatim in slavnim. A njegov nepričakovan uspeh v tekmi za republikansko nominacijo za predsedniškega kandidata je trge prestrašil.
Strahovi se kar vrstijo; kot predsednik bi lahko zanetil trgovinsko vojno s Kitajsko, lahko bi zvišal davke za bogate, lahko bi se vpletal v denarno politiko ameriške centralne banke, odnosi med Belo hišo in kongresom bi se lahko porušili.
"Straši trge, saj je popolna neznanka, trg pa negotovosti ne mara," je strahove pojasnil glavni strateg Horizon Investments Greg Valliere. Poslovneže so namreč prestrašili Trumpovi skorajda vsakodnevni nepremišljeni komentarji o ključnih poslovnih in gospodarskih temah.
Magnatu gredo med drugim v nos visoke plače menedžerjev, pohlep bankirjev in davčne olajšave, ki koristijo bogatim menedžerjem skladov na Wall Streetu, grozi ilegalnim priseljencem, ki podjetjem omogočajo poceni delovno silo, napada Kitajsko in Japonsko zaradi manipuliranja z valuto za ustvarjanje trgovinske prednosti.
Hkrati je izrazil nasprotovanje trgovinskim sporazumom, ki segajo čez Pacifik in Atlantik, napadel je celo industrijske velikane, kot sta Apple in Ford, ki imajo proizvodnjo tudi na tujih tleh.
Vendar pa Trump po drugi strani dvori ameriškim industrijalcem z obljubami o davčnih olajšavah za podjetja, hvali milijarderja Carla Icahna, enega najuspešnejših mož na Wall Streetu.
"Ne spada v noben določen gospodarski okvir," je dejal Mark Perry iz konservativnega inštituta American Enterprise Institute.
"Njegov program je v bistvu mešanica populističnih in izolacijskih politik, za katere ve, da bodo priljubljene med velikim številom neinformiranih ljudi," je dodal.
Tudi med bankirji Trump ni ravno priljubljen, a mnogi niso bili pripravljeni odprto napasti milijarderja, saj se bojijo morebitnih posledic.
Kljub vsem dvomom o njegovih sposobnostih pa je Trumpu uspelo nabrati premoženje, ki ga ocenjujejo na 4,5 milijarde dolarjev. "Včasih pozabimo, da se pod vsem, kar počne, od govoričenja in frizure do televizijskih oddaj, skriva človek, ki zna graditi, in to počne na izjemno učinkovit način," opozarja avtorica knjige o tajkunu in njegovi družini Gwenda Blair.
Valliere pa opozarja, da bi bili nekateri med tradicionalno konservativnimi finančniki pripravljeni na novembrskih volitvah podpreti demokratsko kandidatko Hillary Clinton, če bi se spopadla s Trumpom. "Clintonova je hudič, ki ga ljudje poznajo. Trg bo z njo preživel," je dejal.
KOMENTARJI (422)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.