Ameriški predsednik Donald Trump je tarča preiskave o ruskem vmešavanju v ameriške volitve, ki jo od maja lani vodi posebni tožilec Robert Mueller. Trump po navedbah Washington Posta za zdaj še ni osumljen kaznivega dejanja, saj ne obstaja dovolj dokazov za sestavo obtožnice proti njemu.
Posebni tožilec Mueller je obvestil Trumpove odvetnike o tem, da pripravlja poročilo o predsednikovem možnem vmešavanju v preiskavo v času njegovega mandata. Izpostavil je tudi, da bo moral zaslišati predsednika samega.
Besede Muellerja so sprožile napetosti znotraj Trumpovega najožjega kroga svetovalcev. Nekateri od njih menijo, da ni nobene nevarnosti za vloženo obtožnico, medtem ko drugi opozarjajo, da subjekt preiskave hitro postane tudi obtoženec. Slednji so tudi izrazili skrb, da bi se predsednik z zaslišanjem spravil v neposredno nevarnost in posebnemu tožilcu ’priskrbel’ obremenilne dokaze.
Mnogi ameriški pravni strokovnjaki sicer menijo, da Mueller nima pooblastil za vložitev obtožnice proti predsedniku in lahko le posreduje izsledke svojega poročila kongresu, ki lahko sproži postopek Trumpove razrešitve.
John Dowd, v preteklosti Trumpov glavni odvetnik v preiskavi o ruskem vmešavanju v ameriške volitve, je prejšnji mesec odstopil – domnevno zaradi predsednikovega neupoštevanja njegovih nasvetov. Trump naj bi namreč privolil v zaslišanje, čeprav mu je bilo to odsvetovano.
Bela hiša obtožb še ni komentirala. Trump je preiskavo sicer že januarja letos v tvitu označil kot ’lov na čarovnice’. Maja lani je odpustil direktorja FBI Jamesa B. Comeyja, domnevno zato, ker ta v poročanju kongresu o preiskavi ni poudaril, da Trump osebno ni v preiskavi, ki jo vodi Mueller.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.