Še vedno zelo odmevajo nove sankcije proti Rusiji, ki jih je napovedal ameriški predsednik Barack Obama – med drugim je odredil izgon 35 ruskih diplomatov in članov njihovih družin iz ruskega veleposlaništva v Washingtonu in konzulata v San Franciscu.
Medtem ko se je ruski zunanji minister Sergej Lavrov zavzel za povračilen ukrep, torej izgon 35 ameriških diplomatov iz Rusije, je ruski predsednik Vladimir Putin ta predlog zavrnil.
Kot je pred tem danes v Moskvi sporočil Lavrov, so za nezaželene osebe v Rusiji razglasili 31 diplomatov z ameriškega veleposlaništva v Moskvi in štiri z generalnega konzulata v Sankt Peterburgu.
Putin: Rusija ne bo izgnala nikogar
Putin je ukrep zavrnil, saj je dejal, da Obama s tem želi le izzvati reakcijo, vendar pa Rusija ne bo "prijela za vabo".
"Imamo pravico do povračilnih ukrepov, vendar se ne bomo spustili na nivo te neodgovorne "kuhinjske" diplomacije. Še naprej se bomo zavzemali za izboljšanje rusko-ameriških odnosov glede na politiko, ki jo bo zavzela administracija novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa," je sporočil Putin v izjavi, ki so jo objavili na uradni spletni strani.
Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je odločitev Putina pohvalil in ga označil za zelo pametnega.
Obama je v četrtek sporočil, da bo uvedel sankcije proti ruskima obveščevalnima agencijama FSB in GRU in napovedal izgon 35 ruskih diplomatov zaradi hekerskih napadov med ameriškimi volitvami. Izgnani ruski operativci bodo morali državo zapustiti v 72 urah. Odredil je tudi zaprtje dveh ruskih stavb v New Yorku in Marylandu, ki jih Rusija po mnenju ZDA uporablja za vohunjenje.
'Kot slon v trgovini s porcelanom'
Nove ameriške sankcije proti Rusiji so še en dokaz nepredvidljive in agresivne zunanje politike Obamove administracije, je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitry Peskov.
"Obžalujemo, da je to odločitev sprejela ameriška administracija in sam predsednik Obama," je dejal. Nove sankcije so po mnenju ruskih oblasti neupravičene in nelegalne. Peskov je še dodal, da se ZDA v trenutni situaciji obnaša kot slon v trgovini s porcelanom.
Ruski premier Dmitrij Medvedjev pa je danes na Twitterju ocenil, da gre za zadnje izdihljaje odhajajoče administracije Obame. "Žalostno je, da Obamova administracija, ki je začela s popravljanjem naših vezi, končuje mandat s protirusko agonijo. RIP," je v angleščini objavil Medvedjev.
Trump se bo srečal z obveščevalci glede domnevnega ruskega vpletanja v volitve
Ameriške obveščevalne agencije trdijo, da je Rusija stoji za vdori v računalniške sisteme demokratov, njena dejanja pa so pomagala k Trumpovi zmagi na volitvah. Donald Trump je še v sredo zvečer menil, da je treba pozabiti na preteklost in iti naprej. Tudi v četrtek je sporočil, da je čas, da se ZDA ukvarjajo s čim boljšim, vendar pa se bo v interesu države in ljudstva prihodnji teden sestal z obveščevalci.
Sankcije podpirajo tudi republikanci
Ne glede na to, da so domnevna ruska dejanja pomagala k izvolitvi republikanca, sta republikanska senatorja John McCain in Lindsey Graham napovedala prizadevanja za še močnejše sankcije proti Rusiji v kongresu. Obamove sankcije naj bi bile nizka cena za predrzen napad na ameriško demokracijo.
Sankcije sta pozdravila tudi oba kongresna voditelja republikancev. Predsednik predstavniškega doma Paul Ryan je menil, da je bil že skrajni čas za tovrstne sankcije, ki so ustrezne po osmih letih propadle politike glede Rusije, ki ne deli ameriških interesov, spodkopava vrednote in širi nestabilnost po svetu.
Vodja senatne večine Amitch McConnell je dal skoraj identično izjavo ter dodal, da Rusija ni prijatelj ZDA, kongres pa bo zagotovil, da bo vsak napad doživel nepremagljivi odgovor.
Demokratska senatorka slovenskega rodu iz Minnesote Amy Klobuchar je pohvalila kolege iz obeh strank, ki so podprli sankcije in izrazila upanje, da bo Trump razmere vzel zares, ker je položaj predsednika ZDA večji od vsakega posameznika.
Rusija zanika vpletanje v volitve
Rusija še naprej zanika vpletanje v ameriške volitve, pri čemer je na isti valovni dolžini s Trumpom, ki ne more kar tako priznati, da mu je tuja sila pomagala do zmage. Trump bo po prisegi 20. januarja pred zelo kočljivo odločitvijo ali vztrajati pri sankcijah ali pa jih opustiti.
Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je napovedala ustrezen odgovor proti ameriškim diplomatom, tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je ukrep označil za poskus škodovanja zunanji politiki prihodnjega predsednika ZDA, predsednik zgornjega doma ruske dume Konstantin Kosačev pa je povedal, da bodo počakali, kaj bo povedal Trump, preden bodo udarili s povračilnimi ukrepi.
Afera s hekerskimi vdori v račune elektronske pošte predstavnikov demokratov tako dobiva resne diplomatske posledice. Washington je v preteklih mesecih Moskvo obtožil, da je skušala s temi vdori škodovati demokratski kandidatki Hillary Clinton in vplivati na razplet predsedniških volitev v ZDA, na katerih je 8. novembra slavil republikanec Donald Trump. Po poročanju ameriških medijev, ki so se sklicevali na ameriške obveščevalce, je bil v to celo osebno vpleten sam ruski predsednik Putin. V Kremlju so tovrstne obtožbe zavrnili.
KOMENTARJI (869)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.