Ameriške televizije so na podlagi vzporednih anket pohitele in Donalda Trumpa razglasile za zmagovalca strankarskih zborovanj v Nevadi, še preden so bili prešteti glasovi, saj so vzporedne ankete pokazale, da ima veliko prednost pred konkurenco. Trump je pred tem že zmagal v New Hampshiru in Južni Karolini ter osvojil drugo mesto v Iowi.
Za drugo mesto se je boril floridski senator Marco Rubio, ki po odstopu Jeba Busha nabira podporo strankarske politične in finančne elite, kot kandidat, ki si ga želijo na splošnih volitvah proti demokratu oziroma demokratki. Glede na uvodne izide strankarskih zborovanj mu je tesno za petami teksaški senator Ted Cruz, pred Benom Carsonom in guvernerjem Ohia Johnom Kasichem. V Nevadi je bilo na voljo 30 delegatskih glasov za strankarsko konvencijo, večino, če ne vse, pa bo pobral Trump.
Zgodovina republikanskih strankarskih zborovanj v Nevadi nakazuje, da bo preštevanje glasovnic dolgotrajno. Po 17 odstotkih preštetih glasov jih je Trump osvojil 47 odstotkov, Rubio 23 odstotkov in Cruz 20 odstotkov. Nekaj glasov so dobili tudi Carson, Kasich in celo Bush.
Vidno utrujen se ni dolgo zadrževal med ljudmi
Trump je v zmagoslavnem nagovoru podpornikom dejal, da bodo slavili še dolgo v noč. Kandidat, ki obljublja, da bodo Američani zmagovali toliko, da bodo od tega utrujeni, je po svoji tretji zaporedni volilni zmagi sicer deloval utrujeno in se ni dolgo zadrževal pred ljudmi.
Pokazal je na svojega sina in dejal, da je odločen podpornik orožja. Ponovil je, da bodo gradili zid na meji z Mehiko in zmagovali, da bo Amerika spet velika. Predsedniško nominacijo si bo, kot je dejal, zagotovil, v dveh mesecih, zmagati pa namerava tudi v domačih državah vseh svojih nasprotnikov.
Ankete mu dajejo prav v Ohiu in Floridi, kjer vodi pred Kasichem in Rubiom, za zdaj pa mu ne napovedujejo zmage v Teksasu, kjer Cruz ostaja na prvem mestu.
Podpornikom je večkrat ponovil, da jih ima rad, še posebej slabo izobražene, ki so po njegovih besedah najpametnejši ljudje. Dejal je, da bo po zmagi na volitvah uredil vse, tudi denarja bo dovolj za vse, taborišče za osumljene teroriste Guantanamo pa bo ostalo odprto. Množica ga je ob odhodu z odra pospremila z vzkliki "ZDA, ZDA".
Trump je v Nevadi osvojil vse kategorije republikanskih volivcev z redkimi izjemami. Rubio ga je, glede na vzporedne ankete, ugnal med najmlajšimi in med tistimi, za katere je najpomembnejša zmaga na splošnih volitvah proti demokratu novembra. Cruz je slavil med volivci, za katere so najpomembnejše vrednote. Trump pa je osvajal moške in ženske, stare in relativno mlade, bogate in revne, verne in neverne, bele in črne, in kar je morda najbolj nerodno za potomca latinsko-ameriških staršev Cruza in Rubia, tudi volivce latinsko-ameriškega izvora. Slednjih sicer ni bilo veliko, saj jih je večina sodelovala na demokratskih strankarskih zborovanjih, kljub temu pa je Trump osvojil 44 odstotkov njihovih glasov, Rubio in Cruz pa pol manj.
Cruz ne skriva razočaranja, Rubio nadaljuje kampanjo
Cruz v nagovoru podpornikom ni skrival razočaranja, da je večino glasov spet osvojil Trump, ki ga zadnje tedne močno žali in napada, kljub temu pa mu je čestital. Republikance je spomnil, da jih 65 odstotkov meni, da Trump novembra ne bo premagal Hillary Clinton, in jih pozval, naj v prihodnje volijo za najbolj konservativnega med kandidati, to je njega.
Rubio je medtem že nadaljeval kampanjo in je iz Michigana sporočil, da mu podpora narašča in ima veliko prostora za rast. Vendar pa senator sedaj že skoraj nujno potrebuje zmago, brez katere bo težko ustavil Trumpov pohod. Glede na ankete v državah, ki so naslednje na vrsti, vključno z njegovo Florido sredi marca, se mu zmaga ne obeta nikjer, če Kasich ne odstopi od kampanje. Guverner Ohia bo to morda storil, če sredi marca doma izgubi proti Trumpu.
Clintonova in Sanders v Južni Karolini snubila temnopolte volivce
Predsedniška kandidata demokratske stranke Hillary Clinton in Bernard Sanders pa sta imela v torek v Columbii vsak svojo javno tribuno v organizaciji televizije CNN.
V anketah kljub naraščanju Sandersove popularnosti vodi Clintonova, ki ima prednost pri temnopoltih. Njo namreč poznajo, Sandersa, ki prihaja iz belega Vermonta, pa ne toliko.
Oba sta v torek zagovarjala prvega temnopoltega predsednika ZDA Baracka Obamo in Sanders je kongresne obstrukcije v zadnjih sedmih letih označil za rasizem. Spomnil je, kako so mnogi republikanci izražali dvom, da je bil Obama rojen v ZDA in mu s tem skušali zanikati legitimnost. "Mene še nihče ni vprašal za rojstni list. Ne vem. Morda je to zato, ker sem bel," je dejal. Temnopoltim je med drugim tudi obljubil reforme kazenskega sistema in več denarja za zgodovinske temnopolte univerze.
Clintonova je medtem v publiki našla temnopolte matere, katerih sinovi so umrli pod streli policije, in menila, da morajo ameriški belci pošteno priznati, da ne razumejo, kaj vse morajo temnopolti prestajati vsak dan. Priznati morajo, da obstajajo rasne ovire.
Demokrata sta temnopolte z izražanjem zvestobe Obami sicer snubila na dan, ko je temnopolti republikanski predsedniški kandidat Carson izjavil, da Obama sploh ni črn. "Obamo so vzgojili kot belca in ko govori, da se identificira z izkušnjo temnopoltih Američanov, malce pretirava," je dejal in se obenem pritožil, da ga temnopolti v ZDA ne marajo, ker je republikanec.
Oba demokratska kandidata sicer podpirata zaprtje taborišča za teroristične osumljence Guantanamo na Kubi, čeprav je Sanders zbodel Clintonovo, da ga še leta 2007 ni podpirala, saj je v senatu glasovala za ohranitev zapora. "Pred svetom zaradi Guantanama delujemo kot veliki hinavci in tepci," je menil Sanders.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.