Predsednik ZDA Donald Trump je ob prihodu na srečanje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom napovedal, da bosta voditelja razpravljala o trgovini, "določeni razorožitvi" in protekcionizmu. Srečal se je tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel in jo označil za svojo dobro prijateljico. "Ona je fantastična oseba, fantastična ženska in vesel sem, da je moja prijateljica," je dejal.
Po napovedih se bosta Trump in Putin posvetila predvsem iranski krizi, potem ko se odnosi med Washingtonom in Teheranom vse bolj zaostrujejo in nevarno bližajo spopadu.
Kot je dejal Putin, je prepričan, da je srečanje s Trumpom dobra priložnost za nadaljevanje dialoga po lanskem vrhu v Helsinkih, kjer sta se voditelja nazadnje sestala. To je tudi njun prvi sestanek, potem ko je Trump decembra lani odpovedal pogovore ob robu srečanja G20 v Argentini. Od takrat sta predsednika enkrat govorila po telefonu, in sicer maja letos.
Trump je Putina pred novinarji pozval, naj se ne vmešava v ameriške predsedniške volitve, ki bodo prihodnje leto. "Ne vmešavajte se v volitve," je dejal z nasmeškom na obrazu, nato pa se je obrnil k Putinu s pripombo, ki je ni bilo mogoče slišati.
"Imamo zelo zelo dobre odnose," je dejal Trump, ki pa ob napovedi tematik pogovora ni omenil vprašanja treh ukrajinskih vojaških ladij, ki ji je v Kerški ožini zasegla Rusija. Kot je dejal, o tem ne bosta razpravljala.
Pogovore o iranskem jedrskem programu je pričakovati tudi med drugimi predsedniki in voditelji držav skupine G20.
Trump in Ši Džiping bosta skušala rešiti trgovinski spor
V ospredju srečanja voditeljev G20 bo poleg iranskega vprašanja tudi upanje, da bosta ameriški in kitajski predsednik Trump in kitajski predsednik Ši Džinping dosegla kakšen dogovor glede medsebojne trgovine.
Trump je danes dejal, da pričakuje produktivne pogovore s kitajskim kolegom. "Mislim, da bo produktivno," je izjavil ob robu vrha. "To bo zelo razburljiv dan," je dodal. Trump in Ši se bosta predvidoma srečala v soboto.
ZDA in Kitajska sta se načeloma že dogovorili za premirje v trgovinski vojni, da bi lahko nadaljevali pogovore o rešitvi spora, so v četrtek poročali ameriški in kitajski mediji.
Premirje bi pomenilo, da ZDA ne bi uvedle višjih carin na dodatnih 325 milijard dolarjev uvoza iz Kitajske, s čimer je med pogajanji grozil Trump. Ob že uvedenih 25-odstotnih carinah za 250 milijard dolarjev uvoza bi to pomenilo višje ocarinjenje praktično vsega uvoza iz Kitajske.
Strokovnjaki ocenjujejo, da predsednika na Japonskem ne bosta sklenila uradnega dogovora. Verjetno bosta dosegla premirje in se zavzela za nadaljevanje pogovorov.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.