Ameriški predsednik Barack Obama skuša pomiriti ljudi v ZDA in tudi v svetu. Pravi, da je njegov naslednik Donald Trump pragmatičen človek, ki se bo z nastopom funkcije spremenil.
Toda: če se bo res spremenil, kaj to pomeni za ljudi, ki so ga na podlagi njegovih besed v predvolilni tekmi izvolili? Trump je tako pred težko nalogo, saj so njegovi podporniki veliko njegovih obljub vzeli zelo resno. Tako te dni poročajo o številnih verbalnih in fizičnih napadih. Nekaj podobnega tistemu, kar se je zgodilo na Otoku po Brexitu. Nekateri Trumpovi volivci so polni pričakovanj: kdaj bodo deportacije, kdaj bodo prijeli "pokvarjeno Hillary", kdaj bodo "obračunali" z vsemi ženskami, ki nosijo rute, podpirajo splave, so feministke … Vrstijo se žaljivke, za katere temnopolti prebivalci ZDA ne morejo verjeti, da jih slišijo leta 2016. Kot je na primer zapis vidne funkcionarke iz zvezne države Zahodna Virginija, ki je na svojem Facebook profilu izrazila radost, da bo v Beli hiši znova elegantna prva dama in ji ne bo več treba gledati "opice v visokih petah".
Trump je sicer svoje podpornike pozval, naj se umirijo, a kritiki opozarjajo, da njegove pozive ne morejo jemati resno. Vsaj ne po imenovanju Steva Bannona na mesto glavnega svetovalca in stratega v Beli hiši.
Trump je torej veliko grozil in obljubljal. Kako se bo iz te zagate izvlekel, ne da bi na sebe usmeril bes svojih podpornikov? Zdaj so namreč jezni "le" njegovi nasprotniki, kar pa je skoraj polovica države.
Je pa možna tudi druga pot: Obamova trditev, da se bo Trump na predsedniškem položaju spremenil, se ne uresniči. Da je to popolnoma možno in tudi najverjetnejši scenarij, kaže tudi dejstvo, da je Trump za svojega glavnega svetovalca v Beli hiši imenoval Steva Bannona. Marsikdo se je vprašal, kdo to sploh je? Še preden je postal vodja Trumpove kampanje, je bil bolj znan kot ustanovitelj in idejni vodja izredno kontroverzne spletne strani Breitbart. Je (neformalni) predstavnik "alt – right" oz. nove skrajne desnice, ki dobiva na moči. Tudi v Evropi.
In kaj lahko pričakujemo od Bannona, da bo svetoval ameriškemu predsedniku? Da bi odgovorili na to vprašanje, si poglejmo, kaj je bilo v preteklosti objavljeno na njegovi spletni strani. Na primer članek z naslovom "Ali feminizem naredi ženske grde?", ki ga je napisal bloger Milo Yiannopoulos. Bannon je slednjega sprejel z odprtimi rokami in mu omogočil objavo še številnih drugih zapisov, v katerih je na primer razpredal o tem, da naj ženske, če ne želijo biti nadlegovane, ne hodijo na splet, saj so ga na noge postavili moški, in sicer s preostalo moderno civilizacijo, tako da je edino pravično, da ostane v njihovi lasti. Prav tako je spisal članek o nasprotovanju kontracepciji, ki "ženske naredi nore, neprivlačne, ku**e ...". Skratka, človek, ki ga številni imenujejo za skrajnega desničarja in nestrpneža. Teh zadev sicer res ni napisal Bannon, a jih več kot očitno podpira, saj jim ponuja prostor za objavo.
Znano je tudi, da je Bannon grozil zaposleni, ki naj bi opozorila na nekatere slabe odločitve pri vodenju projekta. Označil jo je za "avšo", katero bo "zbrcal" in ji vse "obtožbe zatlačil dol po je***em grlu".
Ameriški mediji poročajo tudi, da ga je leta 1996 zdaj že nekdanja soproga obtožila družinskega nasilja, a so primer nato zavrgli. Nekdanja soproga je sicer izjavila, da je bila njena odločitev, da odstopi od obtožb, podkrepljena z Bannonovimi grožnjami. Dejala je tudi, da je od nje zahteval podatek, koliko otrok je na šoli, kamor je načrtovala vpisati njune otroke, judovske veroizpovedi. Razložil ji je, da ne želi, da se njegove "deklice šolajo skupaj z Judi". Bannonov predstavnik je vse njene obtožbe ostro zavrnil. Bannon je sicer znan tudi kot oster kritik islamske veroizpovedi.
Beli ultranacionalisti ga imajo zelo radi
Bannon je na svoji spletni strani objavil tudi članek, ki ga je napisal že omenjeni Yiannopoulos, v katerem je zapisano, da imajo "le bogati, šolani in z dobrimi vezami heteroseksualni beli moški" vse potrebne lastnosti, da izberejo prave odločitve.
Nekateri nekdanji sodelavci so v preteklosti že opozorili, da je postala omenjena spletna stran navdih za pripadnike "alt – righta" in bele skrajne desničarje. Celo vodstvo omenjenega gibanja, ki se napaja pri bazenu politične korektnosti, katero kritizira, je bilo v preteklosti izredno zadovoljno z delom in objavami omenjene spletne strani, poročajo nekateri ameriški mediji.
Kritiki opozarjajo ameriško in svetovno javnost, da bo novemu ameriškemu predsedniku svetoval človek, ki je "antisemit, rasist, beli nacionalist ...".
Prav zato se Obamove besede zdijo malce naivne. Če Bannonovo imenovanje za svetovalca v Beli hiši pohvali celo David Duke in ga označi za "odlično", potem nas mora skrbeti. Za vse, ki ne veste kdo je Duke – nekdanji veliki vodja KKK, ki je že med predsedniško kampanjo izražal podporo in občudovanje nad Donaldom Trumpom. Duke meni, da je dobro, da se tlakuje ideologija, po kateri hodi ne le predsednik, temveč celotna ZDA.
Obama: Dajte mu priložnost in čas
Obama skuša v teh zadnjih trenutkih, ko je še na predsedniškem položaju, poenotiti narod, umiriti strasti. Američane in svetovno javnost je pozval, naj dajo oz. damo Trumpu čas in priložnost, da se ustali in sooči z vsemi odgovornostmi, ki ga čakajo na novem položaju. Obama meni, da Trump ni ideolog, kar mu lahko dobro služi, če se bo obkrožil z dobrimi ljudmi in bo imel jasen občutek za smer. Obama se glede Bannona na novinarski konferenci ni hotel opredeliti
Ali ima Obama prav ali pa se moti, bo jasno že kmalu.
Kadrovanja: družina, ženske, homoseksualec ...
Zanimivo je tudi gledati, s kom se želi Trump obdati. Po poročanju televizije CBS namreč želi, da bi njegovi otroci, ki jim zaupa, dobili dostop do strogo zaupnih državnih skrivnosti oziroma informacij. O tem bo za zdaj odločala vlada predsednika Obame.
In kdo naj bi prejel dostop? Trumpova hči Ivanka, njen mož Jared Kushner ter sinova Eric in Donald mlajši so v izvršnem odboru tranzicijske ekipe pod vodstvom novoizvoljenega podpredsednika ZDA Mika Penca. Trump njihovemu mnenju zelo zaupa in bi jih rad povprašal za mnenje o številnih vprašanjih.
Ameriški mediji poročajo, da naj bi Trump nekdanjemu županu New Yorka Rudyju Giulianiju ponudil položaj državnega sekretarja. Nekdanji tožilec Giuliani je pred tem za Wall Street Journal povedal, da ne bo novi pravosodni minister ZDA.
Ugiba se tudi o imenovanju Richarda Grenella na položaj veleposlanika ZDA pri ZN. Grenell je v času administracije Georga Busha mlajšega tam delal kot tiskovni predstavnik misije ZDA in bo v primeru imenovanja prvi odkriti homoseksualec na položaju veleposlanika ZDA v ZN.
KOMENTARJI (827)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.