Poročilo Stockholmskega inštituta za mirovne raziskave (Sipri) razkriva, da je bil obseg mednarodne menjave orožja, kar vključuje prodajo in donacije, v obdobju med letoma 2011 in 2015 za 14 odstotkov višji kot v petih letih pred tem. Pri tem sta bili glavni izvoznici ZDA in Rusija, največje uvoznice pa so bile Indija, Savdska Arabija, Kitajska in Združeni arabski emirati.
Med leti 2006 in 2010 ter med 2011 in 2015 pa je uvoz orožja na Bližnji vzhod porasel za 61 odstotkov, še razkriva poročilo. V minulih štirih letih je bila Savdska Arabija drugi največji uvoznik orožja na svetu – za Indijo. V primerjavi z obdobjem 2006–2010 je ta država uvoz povečala za kar 275 odstotkov. V enakem obdobju so uvoz orožja povečali tudi Združeni arabski emirati, in sicer za 35 odstotkov, ter Katar za kar 279 odstotkov.
'ZDA so v minulih petih letih prodale ali donirale orožje najmanj 96 državam'
Raziskovalec pri Sipriju Pieter Wezeman je to povezal s krizo v Jemnu, kjer arabska koalicija pod vodstvom Rijada podpira vlado v boju proti hutijskim upornikom, ki imajo podporo Teherana. "Koalicija arabskih držav v Jemnu večinoma uporablja napredno orožje iz ZDA in Evrope," je dejal Wezeman.
Direktorica programa za izdatke za vojsko in orožje pri Sipriju Aude Fleurant je medtem izpostavila, da so ZDA orožje prodale ali podarile različnim prejemnikom po vsem svetu in si s tem utrdile položaj vodilnega globalnega dobavitelja orožja. "Ob naraščanju regionalnih konfliktov in napetosti ZDA ohranjajo položaj vodilne dobaviteljice orožja z veliko prednostjo," je ocenila Fleurantova. "ZDA so v minulih petih letih prodale ali donirale orožje najmanj 96 državam, ameriška orožarska industrija pa ima ob tem še veliko odprtih naročil, vključno z več kot 600 bojnimi letali F-35," je dodala.
Levji delež ameriškega orožja, 41 odstotkov, je šel v Savdsko Arabijo in druge države Bližnjega vzhoda. "Kljub nizkim cenam nafte se bodo dobave orožja Bližnjemu vzhodu zaradi pogodb, sklenjenih v preteklih petih letih, nadaljevale," je dodal Wezeman.
Rusija izvozi četrtino vsega orožja na svetu
Na drugem mestu izvoznic orožja je Rusija, ki izvozi četrtino vsega orožja na svetu. V zadnjih petih letih je v primerjavi s petimi leti pred tem izvoz povečala za tri odstotke. V letu 2014 in 2015 je sicer ruski izvoz znova upadel. To sovpada s sankcijami, ki jih je proti Moskvi zaradi krize v Ukrajini uvedel Zahod.
Največji delež ruskega orožja je sicer uvozila Indija, Sipri pa je k njegovim prejemnikom prištel tudi proruske upornike v Ukrajini.
Ko gre za Kitajsko, pa je ta v zadnjih petih letih prehitela tako Francijo kot Nemčijo in se uvrstila na tretjo mesto virov orožja na svetu. Peking je izvoz orožja v zadnjih petih letih povečal za 88 odstotkov. Večina kitajskega orožja je šla v druge azijske države, glavni prejemnik je bil Pakistan.
Indija pa ostaja globalno največji uvoznik orožja – njen delež znaša 14 odstotkov, kar je dvakrat več od drugouvrščene Savdske Arabije in trikrat več od Kitajske. Slednja, kot je izpostavil Wezeman, svoje vojaške zmogljivosti sicer krepi tako z orožjem domače izdelave kot uvoženim. Vojaške zmogljivosti pa občutno krepijo tudi kitajske sosede, kot so Indija, Vietnam in Japonska, je dodal Wezeman.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.