V nagovoru se je čilski predsednik Sebastian Pinera spomnil uničujočega potresa, ki je Čile prizadel februarja. Za rudarje pa je dejal, da so pokazali, da ''kadar je Čile poenoten, smo sposobni velikih dosežkov''. ''Ta država je pokazala svojo pravo dušo, česa je sposobna,'' je rekel predsednik, ob tem pa poudaril, da ne bo konca, dokler ne bodo na površju vsi rudarji.
Ob tem je pohvalil vse rudarje in njihove družine, da niso izgubili upanja za rešitev. Obljubil je, da bo ta rudnik za vedno zaprt ter da bo čilska vlada ponovno preverila vse ukrepe za varnost v rudnikih.
Bolivijski predsednik Evo Morales se je zahvalil vsem Čilencem, ki so rešili bolivijskega rudarja Carlosa Mamanija. ''Takšna stvar združi ljudi,'' je povedal in dodal, da se že posvetujejo z medicinskim osebjem o tem, ali bi Carlos lahko v Bolivijo odšel že s predsednikom. ''Svoje pozdrave pošiljam vsem 32 rudarjem, ki so bili v rudniku s Carlosom in so pazili nanj,'' je zaključil.
Svet je navdušen
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je bil nad rešitvijo navdušen: "Vsa Nemčija se veseli z rudarji in njihovimi družinami. Uspešen začetek reševanja je pravi sodobni čudež." Dodal je še, da upa, da bodo kmalu uspešno rešili vse rudarje. Čilu je čestitala tudi nemška kanclerka Angela Merkel. ''Naše misli so s Čilenci in želimo jim vse najboljše ter da bi rešili vse rudarje,'' je povedala.
Italijanski zunanji minister Franco Frattini je pohvalil čilsko odlično organizacijo reševanja. Kot je povedal, so zgodbe rudarjev ganile Italijane, reševanje pa ''nas je napolnilo s čustvi in veseljem.''
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v pismu čilskemu predsedniku izrazil veliko olajšanje ob začetku reševalne operacije v Čilu: "Tovarištvo in vztrajnost rudarjev, načrtovanje in učinkovitost reševalne ekipe ter solidarnost vseh je poslalo svetu sporočilo miru in zaupanja."
Papež Benedikt XVI. je povedal, da moli za rešitev čilskih rudarjev. Danes je med svojo splošno opoldansko avdienco, ko so bili prvi rudarji že rešeni, v španskem jeziku povedal, da glede usode rudarjev "še naprej zaupa v božjo dobroto".
Čilski časopis La Tercera poroča, da je bivša čilska predsednica Michelle Bachelet na tokijskem letališču komentirala reševalno akcijo. ''Zelo sem ganjena, reševalno operacijo sem spremljala v Tokiu in podobe rudarjev, ki so prišli iz globine, so zelo čustvene,'' je povedala. Pohvalila je tudi pogum in solidarnost vseh rudarjev, zaradi česar so ''vsi Čilenci ponosni''.
Čestitko je preko svetovnega spleta poslal tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je povedal, da je reševanje rudarjev ''navdihnilo ves svet''.
Med številnimi, ki se veselijo z rudarji, so tudi člani reševalne ekipe in okoli 1500 novinarjev z vsega sveta, ki so vsakega rudarja pozdravili z vzkliki, aplavzom in izbruhi sreče. Tudi novinarji rudarje pričakajo s solzami sreče.
Čestitk pa rudarjem ne pošiljajo le visoki predstavniki mednarodne skupnosti, neverjetno velika je tudi podpora povsem običajnih ljudi po vsem svetu. Na spletnem socialnem omrežju Twitter se pogosto pojavlja beseda "alegria", kar v španskem jeziku pomeni veselje. Rešitev vsakega rudarja na omrežju pozdravijo navdušenci po vsem svetu. "Danes smo vsi Čilenci," je zapisal eden izmed uporabnikov Twitterja, drugi pa je dodal: "S tabo smo, Čile!"
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.