Po navedbah neimenovanega uslužbenca ene od vladnih turističnih agencij v Lhasi so oblasti v Pekingu vse turistične agencije zaprosile, da do 1. aprila ne organizirajo izletov tujcev v Tibet. To so potrdili tudi v treh turističnih agencijah v Chengduju, ki ponavadi organizirajo izlete v Tibet, ter v enem od hotelov v tibetanski prestolnici. Za prepoved naj bi se v sredini februarja odločil turistični urad v Lhasi, ni pa jasno, kdaj točno je bil izdan ustrezen odlok.
Do prepovedi izletov tujih turistov sicer prihaja v luči vse hujših napetosti v Tibetu, zaradi katerih naj bi Peking okrepil svoje varnostne sile v tej himalajski pokrajini, tibetanski duhovni vodja dalajlama pa je pozval k protestnemu bojkotu tibetanskih novoletnih praznovanj. To je sicer že druga tovrstna prepoved v slabem letu dni, potem ko je kitajska vlada izlete tujcev v Tibet prepovedala tudi po protestih v Lhasi marca lani.
Lanski protesti v Tibetu so po trditvah tibetanske vlade v izgnanstvu terjali najmanj 80 življenj in naj bi bili najbolj krvavi od protestov leta 1989. Sovpadli so z 49. obletnico vstaje v Lhasi, ki je privedla do izgona dalajlame. Tibet je pod Kitajsko od leta 1951 in vztraja, da si ne prizadeva za samostojnost, pač pa za konec kitajske represije in vrnitev kulturne avtonomije.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.