Kosovski parlament je danes na položaj premiera izvolil vodjo Demokratične stranke Kosova (PDK) Hashima Thacija. Za Thacija, ki se zavzema za neodvisnost pokrajine, je glasovalo 85 poslancev kosovske skupščine, 22 jih je bilo proti.
Ob izvolitvi je bil Thaci jasen. "Naš cilj je neodvisno Kosovo v prvi polovici letošnjega leta," je dejal v govoru pred skupščino. "Uresničili bomo svoje sanje in naša pravica se bo kmalu uresničila. Kosovo bo neodvisno," je poudaril.
Neodvisno Kosovo v začetku februarja?
Po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass je Thaci danes tudi napovedal, da bo Kosovo svojo neodvisnost razglasilo v prvi polovici februarja. "Ne moremo več zavlačevati z neodvisnostjo. To se bo zgodilo čez štiri do pet tednov," je za japonski dnevnik Asahi Šimbun dejal Thaci in zavrnil bojazni, da naj bi razglasitev neodvisnosti Kosova v regiji povzročila kaos. "Prav nasprotno, to bi prispevalo k stabilnosti Balkana. Prizadevali si bomo za dobre odnose s Srbijo," je še dejal.
Novo koalicijsko vlado sta sestavili Thacijeva PDK in Demokratska zveza Kosova (LDK) kosovskega predsednika Fatmirja Sejdiuja, ki ga je skupščina danes znova izvolila na položaj. PDK ima sicer sedem ministrov, LDK pet, tri ministrstva pa vodijo predstavniki manjšin.
Kosovski parlament je izvolil tudi svojega novega predsednika. To je postal generalni sekretar PDK Jakup Krasnici, dolgoletni tesni Thacijev sodelavec. Za 57-letnega zgodovinarja je glasovalo 88 poslancev v 120-članskem parlamentu, en poslanec je glasoval proti.
'Srbija se ne bo vojskovala'
Srbija se ne pripravlja na novo vojno in se ne bo vojskovala niti glede Kosova, je v pogovoru za današnjo izdajo sarajevskega dnevnika Dnevni avaz dejal srbski obrambni minister Dragan Šutanovac. "Dokler bom jaz obrambni minister, Boris Tadić pa predsednik, ne bomo napotili vojske," je poudaril. Po njegovih besedah se tega dobro zaveda tudi srbski premier Vojislav Koštunica, čeprav so si nekateri njegove izjave razlagali drugače.
"Že večkrat sem dejal, da ne mislim, da je z vojsko moč rešiti kosovski problem. In kjerkoli na območju nekdanje Jugoslavije smo težave reševali z vojsko, smo naredili še večji problem," je bil odločen srbski obrambni minister. Dodal je, da bi se bila srbska vojska pripravljena odzvati šele, če bi to od nje zahtevale Natove sile na Kosovu (Kfor). Prepričan je sicer, da je Kfor s svojimi 17.000 vojaki sposoben samostojno zagotavljati varnost na Kosovu.
Šutanovac se je ob tem zavzel za tesnejše odnose med Srbijo in Natom ter dejal, da volja za nadaljnje približevanje zavezništvu obstaja tudi v parlamentu v Beogradu.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.