Na tiskovni konferenci, ki sta se jo udeležila ameriški predsednik Donald Trump in ruski predsednik Vladimir Putin, je le-ta dejal, da je hladne vojne konec. Za razburjenje pa je poskrbel tudi z besedami, da je želel, da Trump zmaga predsedniške volitve leta 2016. Zavrnil je tudi kakršnokoli vmešavanje v ameriške predsedniške volitve.
"Gospod Trump se je dotaknil teme ruskega vmešavanja v ameriške volitve. Moral sem ponoviti, kar sem v preteklosti že velikokrat povedal - ruska država se ni nikoli vmešavala in ne načrtuje vmešavanja v notranje zadeve ZDA," je poudaril.
Dejal je, da lahko ameriški posebni tožilec Robert Mueller pošlje prošnjo za zaslišanje ruskih državljanov, proti katerim je vložil obtožnice zaradi domnevnega vmešavanja v ameriške volitve.
Trump pa je znova napadel preiskavo vmešavanje Rusije v predsedniške volitve ter morebitno sodelovanje med Rusijo in Trumpovo predvolilno kampanjo. Znova je preiskavo označil za "lov na čarovnice" ter dodal, gre za "katastrofo za državo". "Vodili smo sijajno kampanjo in zato sem predsednik," je dejal in znova odločno zavrnil obtožbe, da je Hillary Clinton premagal s pomočjo ruskih hekerjev in ruske propagande.
Trump je na skupni novinarski konferenci s Putinom dejal, da je bil vrh "odprt, neposreden in globoko produktiven". "Naši odnosi niso bili nikoli slabši kot zdaj. Toda to se je spremenilo pred približno štirimi urami. Res verjamem v to," je izjavil.
Putin pa je dejal, da so bili pogovori z ameriškim kolegom zelo uspešni in koristni. Ob tem je pohvalil odkrito in poslovno naravnano ozračje na vrhu. Prav tako je poudaril, da ni objektivnih razlogov za napetosti med Rusijo in ZDA. "Vsem je jasno, da gredo dvostranski odnosi skozi težavno obdobje. Vendar ni objektivnih razlogov za te težave, trenutno napeto ozračje," je dejal.
Ostri odzivi na Trumpove besede
Na tiskovno konferenco so se ostro odzvali v ZDA, celo v Trumpovi lastni republikanski stranki, kjer so običajno sicer tiho ob številnih kontroverznostih ameriškega predsednika, večina republikancev ne obsoja niti njegovih napadov na Muellerjevo preiskavo. Komentarji so bili po uvodnem šoku neprizanesljivi. Trumpu je nasprotoval tudi Paul Ryan, vodja republikancev v kongresu in dejal, da "ni dvoma, da se je Rusija vmešala v volitve".
"Nastop Donalda Trumpa na novinarski konferenci v Helsinkih presega definicijo visokih zločinov in prekrškov. To ni bilo nič drugega kot izdaja. Trumpove izjave niso bile le imbecilne, ampak kažejo, da je povsem v Putinovem žepu," je sporočil nekdanji direktor Cie John Brennan, ki je uporabil pravno definicijo razlogov za postopek odstavitve predsednika ali impeachment.
Eden najbolj vidnih in priljubljenih republikanskih senatorjev, Lindsey Graham, je dejal, da bodo Trumpovi odzivi na rusko vmešavanje v volitve Rusi razumeli kot "znak šibkosti" in bodo ustvarili več težav, kot pa jih bodo rešili, piše SkyNews.
Senator Jeff Flake pa je Trumpove obsojanje Amerike zaradi slabih odnosov med državama, označil za "sramotno," ter dodal, da si ni mogel zamisliti, da bo doživel dan, ko bo ameriški predsednik stal na odru z ruskim in za rusko agresijo krivil Ameriko.
Seveda pa so kritične besede prihajale tudi iz vrst demokratov. Med prvimi se je odzvala Elizabeth Warren.
Med najbolj kritičnimi pa je bil ameriški novinar Dan Rather. Dejal je, da je bilo vsem jasno vidno, da je Putin vodil srečanje, Trump pa je izgledal šibko in obupano. Ter dodal, da so ameriški novinarji pokazali več poguma in poštenosti, kot njihov predsednik.
Pogovori trajali dve uri za zaprtimi vrati
Ameriški predsednik Donald Trump in ruski predsednik Vladimir Putin sta zaključila pogovore za zaprtimi vrati. Ti so trajali kar dve uri, Trump pa je pogovore označil za "dober začetek". Vrh se nadaljuje s pogovori delegacij pod vodstvom predsednikov.
O čem točno sta se voditelja pogovarjali na štiri oči zaenkrat še ni znano. Pred srečanjem je Trump sicer dejal, da bo izpostavil tudi vprašanji ruskega vpletanja v ameriške predsedniške volitve leta 2016, a dodal: "Lahko le vprašam. Morda bo zanikal, ampak več kot vprašati ne morem. Kaj naj potem storim, če zanika?" je dejal Trump o prepričanju ameriških obveščevalnih agencij, da je Rusija po Putinovem navodilu vodila uspešno kampanjo pomoči Trumpu, da zmaga na volitvah 2016.
Prav tako nekateri mediji poročajo, da naj bi odprl tudi vprašanje ruske aneksije Krima leta 2014.
Srečanje se je začelo z zamudo
Putin, znan po tem, da zamuja na srečanja s tujimi državniki, je na helsinškem letališču pristal, ko bi se vrh moral že začeti. V predsedniško palačo v središču finske prestolnice pa je prispel kakih 30 minut kasneje, kot je bilo sprva predvideno.
A ko je ruski predsednik naposled prišel na prizorišče srečanja, tam ni bilo njegovega ameriškega kolega Donalda Trumpa. Po poročanju britanskega BBC je Trump čakal v svojem hotelu, v predsedniško palačo pa se je odpravil potem, ko je Putin že prispel tja.
Putin najdlje pustil čakati Angelo Merkel
Ruski predsednik je med drugim znan tudi po tem, da rad pusti čakati svetovne voditelje. Rekord je postavil s srečanjem z nemško kanclerko Angelo Merkel, ki ga je čakala neverjetne štiri ure in 15 minut.
Le malo manj je Putin leta 2012 zamujal na srečanje s tedanjim ukrajinskim predsednikom Viktorjem Janukovičem, 4 ure. Po tri ure je pustil čakati nekdanjo ukrajinsko premierko Julijo Timošenko leta 2009, beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka leta 2013 in japonskega premierja Shinza Abeja tri leta kasneje. Pred tremi leti je zaradi ruskega predsednika za uro in 20 minut zamujala seja Generalne skupščine Združenih narodov v Parizu.
Čakati je pustil celo papeža Frančiška, na srečanje s katerim je zamujal kar 50 minut. Na srečanje z bivšim ameriškim predsednikom Barackom Obamo leta 2012 je Putin prišel s 40-minutno zamudo. Najmanj, 14 minut, je Putina leta 2003 čakala britanska kraljica Elizabeta II., a po kraljevem protokolu je tudi to nedopustno.
Številni sicer menijo, da nekdanji agent KGB na srečanja zamuja namenoma, da bi na sogovornika izvajal psihološki pritisk.
Trump izpostavlja pomen dobrih odnosov med državama
Ob začetku pogovorov je Trump izpostavil pomen dobrih ameriško-ruskih odnosov. "Mislim, da imava odlično priložnost, saj se državi, iskreno povedano, v zadnjih letih nista najbolje razumeli," je dejal in izrazil upanje na "izvrstne odnose". "Čas je, da podrobno govoriva o naših dvostranskih odnosih ter o bolečih točkah v svetu. Teh je zelo veliko," pa je ob začetku srečanja pred novinarji poudaril Putin.
Trump je še napovedal, da se bosta danes pogovarjala o številnih temah, "od trgovine, obrambe in jedrskega orožja, do Kitajske". "Svet želi, da se dobro razumemo. Gre za dve jedrski velesili. Imamo 90 odstotkov vsega jedrskega orožja, kar ni dobro, slabo je," je še poudaril ameriški predsednik.
Ruskemu kolegu je tudi čestital za odlično svetovno prvenstvo v nogometu, ki se je v Rusiji končalo v nedeljo.
Voditelja srečanje nadaljujeta na štiri oči za zaprtimi vrati, domnevno zato, da bi se izognili uhajanju informacij, piše CNN.
Demokratski politiki v ZDA so sicer v petek zahtevali, naj Bela hiša odpove vrh v Helsinkih. "Obtožnice so dodatni dokaz za dejstva, ki jih poznajo vsi razen Trumpa. Putin je nasprotnik, ki se je vpletel v naše volitve, da pomaga Trumpu do zmage. Trump bi moral odpovedati srečanje, dokler Rusija ne dokaže, da tega ne bo več počela," je dejal vodja senatne manjšine Chuck Schumer.
Voditeljica demokratov v predstavniškem domu Nancy Pelosi pa je dodala, da bo, če se Trump ne bo postavil po robu Putinu, to resna izdaja ameriške ustave in demokracije. Bela hiša je zatrdila, da vrh ne bo odpovedan.
Trump ima skromna pričakovanja
Trump je v pogovoru za CBS News, objavljenem v nedeljo, povedal, da ima glede srečanja "skromna pričakovanja". Prepričan je, da pogovori ne bodo prinesli "nič slabega" in "morda kaj dobrega", verjame pa v srečanja. O obtoženih ruskih obveščevalcih je napovedal, da bo to vprašanje odprl, ne namerava pa zahtevati njihove izročitve.
V intervjuju za CBS Evening News, ki so ga predvajali v nedeljo, je Trump izpostavil, da so se vdori zgodili v času njegovega predhodnika Baracka Obame. Dodal je, da je bila tudi njegova republikanska stranka tarča hekerjev, ki pa jim zaradi boljših varnostnih ukrepov ni uspelo vdreti v sistem republikancev.
Obtožnice proti 12 ruskim obveščevalcem zaradi vdorov v računalnike demokratske stranke je v petek vložil posebni tožilec za preiskavo ruskega vpletanja v ameriške volitve leta 2016 Robert Mueller. Obtožnice je vložil le proti 12 članom ruske vojaške obveščevalne službe GRU, ki bi naj vodili dejavnosti spletnih hekerjev pod imenom Guccifer in DCLeaks. Ti so glede na obtožnico vdrli v računalniški sistem demokratske stranke in odbora za kongresne volitve, nakradli informacije in jih razširili po internetu.
Trump za slabe odnose z Rusijo obtožuje kar Ameriko
Vrh, ki ga številni označujejo za zgodovinskega, poteka v času, ko so odnosi med Moskvo in Washingtonom na najnižji ravni v zadnjih desetletjih. To je nekaj ur pred srečanjem izpostavil tudi Trump.
Nekaj ur pred prvim vrhom z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom v Helsinkih je Trump tvitnil, da dvostranski odnosi med ZDA in Rusijo niso bili nikoli slabši, kot so danes. "Naši odnosi z Rusijo nikoli niso bili slabši po zaslugi več let ameriške neumnosti in zdaj zaradi prirejenega lova na čarovnice," je zapisal Trump na družbenem omrežju Twitter, pri čemer je mislil na posebno ameriško preiskavo o vmešavanju Rusije v ameriške predsedniške volitve leta 2016.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.