"Nigerija ne bo dopustila, da bi jo kdorkoli nadlegoval v zvezi s to obtožnico. Pika," je pred novinarji izjavil nigerijski zunanji minister Olu Adeniji, potem ko je Bela hiša navedla, da bi Taylorju morali soditi za zločine, ki mu jih očitajo v Serirri Leone. "ZDA niso stopile v stik z nigerijsko vlado, saj razumejo, zakaj je ta ravnala tako, kot je," je dodal nigerijski zunanji minister. Medtem izstradani prebivalci liberijske prestolnice Monrovia čakajo, da se bodo v četrtek opoldne v skladu s torkovim dogovorom uporniki umaknili iz pristanišča in ga tako odprli ter omogočili dotok hrane in pomoči v mesto.
V Monroviji plenijo predvsem hrano
Iz monrovijskega pristanišča poročajo o plenjenju. Več tisoč ljudi naj bi davi začelo pleniti po pristaniških skladiščih, od koder naj bi odnašali vreče s hrano. Predstavnik uporniškega gibanja Združeni Liberijci za spravo in demokracijo (LURD), ki od 19. julija nadzoruje pristanišče, je navedel, da uporniško gibanje ne more preprečiti plenjenja. Pristanišče naj bi sicer v skladu s torkovim dogovorom v četrtek opoldne prešlo v roke zahodnoafriških mirovnih sil.
Poveljnik omenjenih sil, general Festu Okonkwo je poudaril, da je sedaj najpomembnejše odprtje pristanišča. Koordinatorka misije ZN za nujno pomoč Carolyn McAskie, ki je v Monrovio dopotovala, da bi ocenila razmere, pa je navedla, da je pred liberijsko obalo zasidrana ladja s hrano in pomočjo, ki bo kmalu vplula v pristanišče. Dodala je tudi, da bodo v petek v Liberijo pomoč pripeljali tudi s tovornjaki.
Novi vojaki v Liberiji do petka
Do petka naj bi v Monrovijo prišli tudi novi ameriški vojaki, ki sicer na naloge čakajo na treh ameriških ladjah pred liberijsko obalo. V Liberijo naj bi stopilo do 100 tehnikov in zdravstvenih delavcev, vojaška misija pa naj ne bi bila možna. Na omenjenih ladjah naj bi bilo sicer več kot 2000 marincev.
Na cesti med Monrovio in Buchananom so sicer tudi danes potekali manjši spopadi med manjšo uporniško skupino Gibanje za demokracijo v Liberiji (MODEL) in vladnimi silami. Na tem območju je sicer na poti tudi veliko beguncev, ki so po odhodu Taylorja pobegnili iz mesta Buchanan, ki je pod nadzorom MODEL.
Prerekanja o političnih solčkih
V Monrovii se je medtem začelo prerekanje okoli političnih položajev v državi. Novi liberijski predsednik Moses Blah je upornikom ponudil položaj podpredsednika, a uporniki Blaha ne želijo priznati. Njihovi cilji naj bi bili dosti bolj visoki, saj naj bi želeli sami priti na oblast, čeprav so doslej poudarjali, da po odhodu spornega predsednika Taylorja ne bodo zahtevali politični položajev. V prehodni liberijski vladi, ki je predvidena za oktober, naj sicer ne bi sodeloval nihče iz vodilnih vrst med uporniki.