Tujina

Svojci žrtev zahtevajo novo sojenje

Salzburg, 12. 11. 2008 17.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svojci žrtev požara v Kaprunu zahtevajo novo sojenje in dva milijona evrov odškodnine za vsako žrtev. Med preiskavo naj bi nekateri dokazi izginili.

V nesreči so umrli tudi štirje Slovenci.
V nesreči so umrli tudi štirje Slovenci. FOTO: Reuters


Svojci žrtev požara na zobati žičnici na avstrijskem smučišču Kaprun leta 2000 zahtevajo novo sojenje in dva milijona evrov odškodnine za vsako žrtev. Leta 2005 se je sicer končal proces proti 16 odgovornim na smučišču, ki jih je sodišče oprostilo odgovornosti za nesrečo, v kateri je umrlo 155 smučarjev, med njimi štirje iz Slovenije.

Avstrijski pravosodni organi so konec oktobra napovedali, da bodo znova odprli preiskavo o požaru v vagonu zobate žičnice v Kaprunu. Avstrijsko pravosodno ministrstvo je že odobrilo nadaljevanje postopka na podlagi novih dokazov, ni pa še bila sprejeta odločitev, kje se bo postopek nadaljeval.

Tožniki proti smučišču Kaprun na ledeniku Kitzsteinhorn se združujejo pod tožbo Nemca Hansa-Joachima Keima, vloženo pri salzburškem tožilstvu aprila letos, je danes v Salzburgu povedal njihov odvetnik Gerhard Podosovnik. Tisti, ki so nesrečo preživeli, predvsem Nemci in Nizozemci pa tudi Japonci, zahtevajo podobne odškodnine kot v drugih primerljivih primerih v Evropi, kot so požar v predoru pod Mont Blancom, železniška nesreča v Eschedeju in podobno.

Kdo je odgovoren in kriv?

Odškodnina za vsako žrtev bi tako morala znašati dva milijona evrov, je še povedal odvetnik in dodal, da gre pravzaprav za simbolično vsoto. Tožnikom namreč po njegovih besedah sploh ne gre za denar, "ampak želijo izvedeti, kdo je odgovoren in kriv". Žrtve oziroma njihovi svojci se ne morejo zadovoljiti s tem, "da nihče ne bo prevzel odgovornosti za nesrečo, da nihče ni bil uradno obtožen in da niso bili sprejeti nobeni ukrepi, ki bi okrepili varnost v smučarskem turizmu", je dodal.

Dokazi izginili?

Novi dokazi prihajajo iz Nemčije oziroma tamkajšnjega podjetja Fakir, ki izdeluje grelnike, kakršni so bili nameščeni v vagonu. Eden od grelnikov se je, medtem ko je bil vlak zobate železnice v predoru, vnel in povzročil požar, ki se je nato hitro razširil in povzročil smrt 155 smučarjev, več kot 400 pa je bilo ranjenih. Kot se je izkazalo, takšnih grelnikov ne bi smeli nameščati v vagone zobate železnice.

Poleg tega naj bi med preiskavo izginile sledi maziva in še nekaj drugih dokazov, predstavljena pa naj bi bila tudi ponarejena tehnična dokumentacija za opremo in materiale, ki so bili vgrajeni v nesrečni vlak.

Svojci žrtev želijo izvedeti, kdo je odgovoren in kriv.
Svojci žrtev želijo izvedeti, kdo je odgovoren in kriv. FOTO: Reuters

Protesti sorodnikov žrtev

Februarja 2004 je po koncu 20-mesečnega sojenja sodišče v Salzburgu oprostilo 16 oseb, proti katerim je bila zaradi nesreče vložena obtožnica, kar je sprožilo ostre proteste sorodnikov žrtev. Toda prizivno sodišče je leto pozneje potrdilo oprostilno sodbo. Leta 2007 pa je sodišče v Nemčiji zaradi pomanjkanja dokazov opustilo postopek proti izdelovalcu grelnikov.

Junija letos je sicer prišlo do dogovora o odškodnini s 451 preživelimi nesreče in svojci žrtev, po katerem bodo upravičenci dobili skupno 13,9 milijona evrov odškodnine. Toda že tedaj je nekaj tožnikov napovedalo, da bo nadaljevalo pravne postopke v tem primeru.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.