V zadnjih štirih letih se je število tujcev, ki so želeli umreti s pomočjo evtanazije in so se zatekli v Švico, podvojilo, poročajo tuji mediji. Leta 2012 je s pomočjo strokovne pomoči v Švici umrlo 172 tujcev, statistika pa kaže, da je bilo leta 2009 takih primerov 86. Največ tujcev je bilo iz Nemčije in Velike Britanije, in sicer kar okoli dve tretjini od skupnega števila oseb, ki so umrli s pomočjo zdravstvenega osebja. V Švico prihaja tudi vse več ljudi iz Francije in Italije, ki želi pomoč pri umiranju. Povprečna starost tujcev je bila 69 let, večina pa je bila ženskega spola. Med letoma 2008 in 2012 so pomoč v Švici poiskali tujci iz 31 držav sveta.
Evtanazija je v Švici zakonita le pod pogojem, da osebi pri umiranju pomaga nekdo, ki se ne more okoristiti s smrtjo te osebe.
Evtanazija je zakonita tudi v Belgiji, Luksemburgu in na Nizozemskem, prav tako v nekaterih ameriških zveznih državah. V večini držav je prepovedana, kar pa pomeni, da morajo tisti, ki si zaradi neozdravljivih bolezni želijo umreti, iskati pomoč v tujini. Tako zagotovijo, da zdravniki in družinski člani ne bodo kazensko preganjani zaradi pomoči pri samomoru.
V Švico so prihajali tujci, ki so trpeli zaradi multiple skleroze, parkinsonove bolezni, paralize in podobno.
V Švici je v zadnjih letih vse več razprav, ali bi morala država na kakršenkoli način poostriti pogoje evtanazije. Leta 2011 so se v Zürichu volivci celo odločali o tem, ali bi prepovedali "samomorilski turizem", a predlog je bil zavrnjen. Leto dni pozneje je nacionalni parlament glasoval proti predlogu zakona, s katerim bi postopek evtanazije postal bolj otežen in ne več tako dostopen.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.