Evropska unija je zaradi poročil o žrtvah v Egiptu "izjemno zaskrbljena" in poziva vse strani k zadržanosti, saj nasilje ne bo prineslo rešitve, je na novinarski konferenci danes dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije Peter Stano. "Poročila o mrtvih in poškodovanih so izjemno skrb vzbujajoča," je dejal Michael Mann iz pisarne evropske komisarke za zunanje zadeve Catherine Ashton. "Ponavljamo, da nasilje ne bo vodilo do rešitev, in pozivamo egiptovske oblasti, da ravnajo bolj premišljeno," je dejal.
Dogajanje na ulicah Kaira lahko na 24ur.com spremljate v živo.
Nasilje je "najostreje obsodil" tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki "obžaluje, da so egiptovske oblasti za odgovor protestnikom izbrale nasilje", v katerem se zdi, da je umrlo ali bilo ranjenih več sto ljudi. Ban Ki Mun vse Egipčane poziva, naj usmerijo prizadevanja v dosego sprave, ki ne bi izključevala nikogar, je dejal njegov predstavnik Martin Nesirky. Po besedah Ban Ki Muna je poleg tega treba razhajanja v pogledih na nadaljnjo pot države izražati "na spoštljiv in miren način".
"Veliko zaskrbljenost" je zaradi dogodkov v Egiptu izrazila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica Catherine Ashton. Varnostne sile je v izjavi pozvala k zadržanosti, vse egiptovske državljane pa k izogibanju provokacij in stopnjevanju nasilja. Prepričana je, da "konflikti in nasilje nista prava pot za rešitev ključnih političnih vprašanj", izpostavila pa je tudi nujnost spoštovanja "svobode izražanja in mirnega zborovanja".
Zaskrbljenost je izrazilo tudi britansko zunanje ministrstvo, ki je obenem ponovilo, da je "zdaj čas za dialog in ne konflikt". Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je pozval vse politične sile, da prekinejo nasilje v Egiptu. "Pozivamo začasno vlado in egiptovske oblasti, naj dovolijo mirne proteste, istočasno pa pričakujemo od drugih sil, da se distancirajo od nasilja, ne pozivajo k nasilju in ne uporabljajo nasilja," je dejal. Zaskrbljenost je izrazilo tudi britansko zunanje ministrstvo, ki je obenem ponovilo, da je "zdaj čas za dialog in ne konflikt". Obe državi sta poleg tega obnovili opozorila svojim državljanom pri potovanjih v Egipt, predvsem glede tega, naj se tam izogibajo protestov.
Na dogajanje v Egiptu se je kritično odzval tudi turški predsednik Abdullah Gül, ki je posredovanje policije proti protestnikom označil za "nesprejemljivo" in izrazil zaskrbljenost, da bi se razmere v Egiptu lahko stopnjevale v konflikt, podoben sirskemu.
Iz kabineta turškega premierja Recepa Tayyipa Erdogana so medtem sporočili, da bi morala mednarodna skupnost, na čelu z Varnostnim svetom ZN in Arabsko ligo, nemudoma posredovati za končanje "pokola".
Obsodbe prihajajo tudi iz drugih muslimanskih držav. Kot so sporočili z iranskega zunanjega ministrstva, Iran obsoja "pokol" in svari pred hudimi posledicami. Nasilje je obsodil tudi Katar, ki velja za glavnega podpornika Muslimanske bratovščine.
Varnostne sile so danes v Egiptu sprožile operacijo za odstranitev dveh protestnih taborov, ki so jih na dveh trgih v Kairu postavili privrženci 3. julija odstavljenega predsednika Mohameda Mursija. Posredovanje se je sprevrglo v prelivanje krvi, v katerem je umrlo že več deset ljudi, po navedbah Muslimanske bratovščine pa najmanj 250.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.