Švedska je danes uradno priznala državo Palestino. Kot je ob tem sporočila švedska zunanja ministrica Margot Wallström, priznanje Palestine predstavlja pomemben korak, ki Palestincem priznava pravico do samoodločbe. "Upamo, da bo to pokazalo pot tudi drugim," je dodala.
Kot je še dejala Wallströmova, želi švedska vlada s priznanjem na prvem mestu izkazati podporo zmernim silam v palestinskih vrstah. Pojasnila je, da so po mnenju Švedske kriteriji mednarodnega prava za priznanje palestinske države izpolnjeni. Čeprav njene meje še niso določene, ima vlado, ki lahko izkaže notranji in zunanji nadzor, je dodala Wallströmova.
Odločitev Švedske je že pozdravil palestinski predsednik Mahmud Abas. Po besedah njegovega tiskovnega predstavnika Nabila Abuja Rudejne jo je označil za pogumno in zgodovinsko.
Izrael pa pričakovano ni zadovoljen s švedsko potezo in je s Švedske celo odpoklical svojega veleposlanika. "Odločitev švedske vlade za priznanje palestinske države je obžalovanja vredna odločitev, ki bo le okrepila ekstremne elemente in palestinsko zavračanje," je v sporočilu za javnost poudaril izraelski zunanji minister Avigdor Liberman.
"Škoda, ker se je švedska vlada odločila za ta deklarativen korak, ki povzroča veliko škode in ne daje nobenih koristi," je nadaljeval Liberman. "Švedska vlada mora razumeti, da so odnosi na Bližnjem vzhodu veliko bolj kompleksni kot sestavljanje Ikeinega pohištva in da morajo ravnati odgovorno in občutljivo," je bil piker.
Izrael je že ob napovedi priznanja poklical švedskega veleposlanika na zagovor in mu izrazil razočaranje. ZDA pa so ob napovedi priznanja menile, da do tega prihaja prezgodaj.
Nov izbruh nasilja
Sicer pa je v Izraelu spet napeto. Potem ko je bil v strelskem napadu v Jeruzalemu hudo poškodovan znani izraelski desničarski skrajnež Jehuda Glik, je Izrael zaprl območje mošeje Al Aksa in močno okrepil navzočnost policije v mestu. Območje mošeje so sicer po nekaj urah spet odprli, potem ko so ZDA in drugi pozvali, naj muslimanom omogoči dostop do mošeje.
Policija je osumljenca za napad na Glika davi že ubila, moškega pa naj bi po 11 letih leta 2012 izpustili iz izraelskega zapora. Po navedbah očividcev naj bi napadalec na motociklu v sredo zvečer identiteto Glika potrdil tako, da je z njim izmenjal nekaj besed, nato pa ga je ustrelil v prsi, trebuh, vrat in roko ter pobegnil.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ob napadu mednarodno skupnost pozval, naj ukrepa proti tistim, ki podpihujejo nasilje v mestu. Na prvem mestu pa je po njegovem mnenju treba umiriti strasti. "Nobena stran ne bi smela zakona jemati v svoje roke," je poudaril. Netanjahu je sicer krivdo za napad pripisal palestinskemu predsedniku Mahmudu Abasu, češ da naj bi s pozivi Palestincem, naj z vsemi sredstvi vernim Judom preprečijo obisk območja mošeje Al Akse, podpihoval nasilje.
Abas pa se je danes na dogajanje odzval s še ostrejšimi besedami. Kot je dejal, odločitev Izraela o zaprtju omenjenega območja pomeni vojno napoved. "Nevarna izraelska eskalacija je napoved vojne palestinskemu ljudstvu in njegovim svetim krajem ter arabskim in islamskim narodom," je povedal Abasov tiskovni predstavnik.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.