Na svetu obstaja le peščica supervulkanov, a če bi le eden izbruhnil, bi bile posledice katastrofalne. O tovrstnih vulkanih imajo znanstveniki malo podatkov, predvidevajo pa, da bi v primeru izbruha slišali eksplozijo po vsem svetu, padal bi črn dež in nebo bi bilo povsod zatemnjeno. Predvidevajo tudi, da bi bila ta naravna nesreča skoraj tako huda, kot če bi velik asteroid padel na Zemljo.
Ti ogromni vulkani imajo izredno velika jezera magme, ki se kopiči pod površjem. Vulkanologi so do zdaj mislili, da je potrebnih od 100.000 do 200.000 let, da se ustvari dovolj velik pritisk, ki bi povzročil izbruh. A raziskava, ki so jo pred kratkim opravili v ZDA, kaže, da bi lahko ta proces trajal le nekaj tisoč ali celo nekaj sto let.

Ta novica ni dobra za ameriški narodni park Yellowstone, pod katerim na globini slabih 10 kilometrov leži jezero magme, ki se od leta 2004 dviguje z rekordno hitrostjo. Ta supervulkan je zadnjič izbruhnil pred 600.000 leti, raziskovalci pa se bojijo, da bi se to lahko kmalu ponovilo. V zadnjih 2,1 milijona let je vulkan izbruhnil trikrat.
Zadnji velik izbruh, ki je prizadel Zemljo, se je zgodil pred 74.000 leti na Sumatri. Izbruhnil je vulkan Toba. Izbruh je bil desettisočkrat večji kot izbruh ognjenika Sveta Helena, ki se je zgodil 18. maja 1980. Ognjenik Toba je povzročil globalno katastrofo.
Kot je povedal vodja raziskovalcev Guilherme Gualda z univerze Vanderbilt v Nashvillu v Tennesseeju, ugotovitve kažejo, da ta izredno velika jezera magme ne morejo obstajati dolgo, ne da bi izbruhnila.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.