Mediator med Sudanom in Južnim Sudanom Thabo Mbeki je sporočil, da sta se državi dogovorili glede spora o plačilih za nafto. "Strani sta se dogovorili glede vseh finančnih dogovorov glede nafte," je pojasnil Mbeki. Zdaj naj bi se pogovori nadaljevali o nadaljnjih korakih, "kot so, kdaj naj naftna podjetja začnejo s proizvodnjo in izvozom", je še dodal. Kdaj pa naj bi se pogajanja med državama nadaljevala, ni navedel. Dogovor so potrdile tudi sudanske oblasti, ki dodajajo, da bodo dogovor uresničili šele po naslednjem krogu pogovorov o varnostnih vprašanjih.
Južni Sudan je nato sporočil, da bo za transport vsakega 159-litrskega soda nafte preko sudanskih naftovodov plačal 9,48 dolarja. Te cene naj bi veljale tri leta in pol, nato pa se bodo lahko pogajali o nižjih cenah ali pa prenehali uporabljati sudanski naftovod. Južni Sudan namreč upa, da bo do takrat lahko že začel uporabljati naftovod preko Kenije.
Spor zaradi višine plačil
Bistvo spora je bila višina plačil, ki naj bi jih Južni Sudan – ta se je od Sudana odcepil lani, hkrati pa "s seboj odnesel" tri četrtine naftnih zalog – plačeval Kartumu za transport prek Sudana. Zaradi ustavitve proizvodnje in izvoza nafte sta bili močno prizadeti gospodarstvi v obeh državah.
Južni Sudan je Kartum obtoževal, da krade njegov izvoz, varčevalni ukrepi zaradi ustavitve proizvodnje nafte pa so v Kartumu izzvali več tednov trajajoče proteste. Južnosudanska vojska je nato v aprilu za kratek čas zavzela obmejno območje Heglig, ki je bogato z nafto, to pa je državi pripeljalo na rob vojne.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.