Obalo Avstralije je dosegel Yasi, tropski ciklon. Potem ko je z navišjo – peto stopnjo moči dosegel kopno pri manjšem kraju Mission Beach na severu zvezne države Queensland in prešel obalo, je ob prečkanju celine izgubil na moči, tako da je sedaj ciklon tretje stopnje.
Z vetrovi do 290 kilometrov na uro podira drevesa, odkriva strehe in trga električno napeljavo. Oblasti skrbijo visoki valovi, ki jih lahko sproži – doslej so kot rekordnega zabeležili sedem metrov visokega. V naslednjih 12 urah, ki bodo najbolj kritične, pričakujejo hudo razdejanje, pa tudi smrtne žrtve.
Več kot 100.000 gospodinjstev brez elektrike
Yasi naj bi z največjo močjo udaril v mestu Cairns s 122.000 prebivalci, ki leži okoli 1700 kilometrov severno od Brisbanea. Župan mesta Innisfail Bill Shannon je povedal, da je videl, kako je veter v omenjenem mestu odkril streho objekta, v katerem je zavetje iskalo 500 ljudi. Občinski svetnik regije Cassowary Coast Ross Sorbello pa je dejal, da je mesto Tully prizorišče "obsežnega opustošenja", a ga materialna škoda skrbi manj kot pa morebitne človeške žrtve, ki jih bo ciklon zahteval. "Hiše lahko obnovimo, pomembno pa je, da ostanemo živi. Nočem, da ljudje umrejo," je dodal.
Medtem je več kot 100.000 gospodinjstev ostalo brez elektrike, med njimi tudi evakuacijski centri, kjer so zavetje poiskali številni prebivalci. “Naši električni daljnovodi so zgrajeni za primer ciklonov, a niso bili še nikoli testirani do te stopnje. Šele začelo se je. Ne bom olepševala – prihaja težkih 24 ur za nas," je povedala premierka države Queensland Anna Bligh.
“V urah uničenja, ki prihajajo, na vas misli cela Avstralija!” je sporočila avstralska premierka Julia Gillard. Obljubila je 4.000 vojakov, ki čakajo v pripravljenosti, pa tudi pomoč mornarice in letalstva.
Prepolni evakuacijski centri
Na poti ciklonu, katerega oko je široko 35 kilometrov, sicer živi več kot 400.000 ljudi. Okoli 30.000 prebivalcev je poslušalo nasvete oblasti, naj najdejo varno zatočišče, za tiste, ki ogroženega območja še niso zapustili, pa je že prepozno in so prepuščeni sami sebi.
Blighova je sporočila, naj ljudje ne poskušajo več zapustiti območja, saj je prepozno in naj si raje poskušajo narediti zatočišče, kjer koli že so. "Pripravite se na najhujše. Ne trudite se s pakiranjem torb, pograbite drug drugega in pojdite nekam na varno,” je pozvala.
Tistim, ki so ostali doma, so oblasti svetovale, naj zabarikadirajo okna, napolnijo vreče s peskom in si s pomočjo žimnic izdelajo 'varno sobo', v katero naj vzamejo še radio in zaloge hrane ter vode.
Težave so namreč nastajale zaradi pomanjkanja prostora v evakuacijskih centrih. Ko so se posamezni centri napolnili, policija zaradi varnostnih razlogov nikogar več ni smela pustiti notri. Tako so se ljudje morali znajti sami. Okoli 2.000 se jih je odločilo, da bodo čakali kar pred centri, saj so bili prepričani, da jih bodo spustili notri.
Tropski cikloni so poleti na južni polobli sicer običajni, a Yasi naj bi bil najhujši doslej. Bil naj bi celo močnejši od ciklona Tracy, ki je leta 1974 dosegel Darwin in ubil 71 ljudi ter uničil 80 odstotkov hiš. Po jakosti ga primerjajo z orkanom Katrina, ki je leta 2005 prizadela New Orleans.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.