Portugalski in španski avtoprevozniki, ki so jih naraščajoče cene goriva prisilile k stavki, vztrajajo že tretji dan. Na cestah nastajajo večkilometrske kolone, do Madrida in Barcelone je skoraj nemogoče priti, promet pa je močno oviran tudi na vpadnicah v ostala večja mesta.
Na tržnicah, v trgovinah in lokalih je vpliv stavke že močno občuten. "To so naše zadnje zaloge. Vse, kar vidite, je ostalo od nedelje. Danes so police pol prazne, jutri pa bodo popolnoma prazne, saj ne bomo dobili novih pošiljk,“ je pripovedoval prodajalec rib na glavni tržnici v Madridu. Primanjkuje tudi sadja in zelenjave, zalog naj bi bilo za največ dva dni. Tudi v restavracijah je ponudba okleščena. "Naši hladilniki so vse bolj prazni,“ je dejal lastnik nekega gostišča Felix de la Fuente. "Primanjkuje nam testenin, riža, zelenjave. Primanjkuje nam vsega,“ pa je pripovedoval njegov stanovski kolega, ki se je predstavil le kot Pilar. Ne le hrane, primanjkuje tudi rezervnih delov za avtomobile in goriva.
Kljub vsemu nameravajo šoferji vztrajati. Še bolj odločeni so postali po nesreči, ki se je zgodila pred tržnico v Granadi. Voznik kombija, ki se ni pridružil protestu, je namreč na poti tja povozil stavkajočega in ga več metrov vlekel s seboj. Zaradi hudih poškodb je bil na mestu mrtev, domnevni storilec je že za zapahi. Trditev, da so ponoči v bližini povozili še enega človeka, pa policija ni potrdila. Stavka je žrtev zahtevala tudi na Portugalskem. Umrl je voznik, ki je nedaleč od Lizbone poskušal svojega kolega prisiliti, naj ustavi tovornjak.
V bolnišnico v Alicanteju pa so pripeljali hudo opečenega tovornjakarja. Ko je spal, so zažgali njegovo vozilo, ogenj pa je zajel še tri tovornjake. Požig naj bi bil nameren. V istem mestu so se stavkajoči spopadli s policisti, ki so jih poskušali prisiliti, naj se umaknejo s ceste.
Na letališču ni goriva
Na največjem letališču v portugalski prestolnici so zaradi stavke avtoprevoznikov ubadajo s pomanjkanjem goriva. Tega je dovolj le za nujne vožnje, za vojaška letala in za notranje lete. Zaradi tega odpovedi še ni bilo, zabeležili pa so številne zamude. Letala namreč preusmerjajo na druga letališča, kjer dotočijo gorivo.
Stavke tudi po Aziji
Zgledu evropskih prevoznikov sledijo tudi v Aziji. Na Tajskem je več tisoč tovornjakarjev za pol dneva ustavilo svoja vozila, če jim oblasti ne bodo pomagale reševati težave zaradi vse višjih cen goriva, pa nameravajo naslednji teden zapreti poti do Bangkoka. "Če vlada do 17. junija ne bo izpolnila naših zahtev, bomo mobilizirali svoje člane,“ je dejal Thongyu Khongkan, generalni sekretar njihovega največjega sindikata, ki združuje kar 400 tisoč šoferjev. Med drugim zahtevajo znižanje cen goriva in posojila za to, da bodo svoja vozila predelali, tako da bodo lahko točili cenejši plin.
Stavkajo tudi v Indiji, v Kašmirju zaposleni niso šli v službe, doma so ostali tudi otroci. V Južni Koreji pa bi lahko protesti celo odnesli vlado. Poleg naraščajočih cen goriva je ljudi na ceste pognala tudi vsak dan dražja hrana.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.