Skoraj tri tedne potem, ko so skupino ameriških misijonarjev obtožili ugrabitve haitijskih otrok, jih je tamkajšnji sodnik Bernadr Saint-Vil osem od desetih osvobodil in skupina je že v domovini.
Misijonarji, obtoženi, da so po uničujočem potresu v tej državi skušali brez vedenja staršev odpeljati 33 otrok, so zapustili Haiti takoj po sodnikovi odločitvi. Saint-Vil je namreč tako razsodil na podlagi pričevanja staršev otrok, ki so dejali, da so otroke dali misijonarjem prostovoljno, saj naj bi jim ti lahko ponudili boljše življenje.
Kljub temu pa je zahteval zaslišanje vodje skupine, 47-letne Laure Silsby in njene nekdanje varuške, 24 let stare Charise Coulter, saj naj bi ženski že pred potresom prišli na Haiti in poizvedovali o sirotah.
Skupino misijonarjev so sicer priprli ravno v času, ko so humanitarni delavci opozarjali na problematičnost hitrih posvojitev otrok, ki so v potresu ostali brez staršev. Preden so jih tik pred mrakom izpustili, jih je v zaporu obiskal sekretar pravosodnega ministrstva Claudy Gassent, ki jih je obvestil o sodnikovi odločitvi, ob tem pa jim tudi pripravil pridigo. "Vedo, da so prekršili zakon,“ je dejal.
Misijonarji so v svoj zagovor povedali, da so bili na reševalni misiji, ki so jo organizirali samostojno. Otroke naj bi hoteli odpeljati v improvizirano sirotišnico v sosednjo Dominikansko republiko, obtožbe o tihotapljenju pa odločno zanikajo.
Silsbyjeva je na začetku procesa vztrajala, da so odpeljali samo sirote in zapuščene otroke, vendar pa se je nato izkazalo, da so vsaj dvajset od 33 otrok prostovoljno predali njihovi starši. Misijonarji naj bi namreč obljubili, da jih bodo izobrazili, staršem pa dovolili obiske.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.