Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump konec junija prekinil s politiko ločevanja migrantskih družin, ki je bila deležna ostrih mednarodnih kritik, pa prizori krutega ločevanja staršev in otrok še vedno ostajajo živi. Zaradi Trumpove "politike ničelne tolerance do migrantov" še vedno okoli 2000 otrok, ki so jih oblasti odvzele staršem, potem ko so nezakonito stopili na ameriška tla, čaka na združitev s svojimi družinskimi člani. Otroke so namreč namestili po celotnih ZDA, pogosto več tisoč kilometrov stran od priporov, kjer so zaradi ilegalnega prihoda zaprti njihovi starši.
Odraz Trumpove krute in nehumane migracijske politike je med številnimi primeri srce parajoča zgodba 10-letne deklice z Downovim sindromom. Ameriške oblasti so jo ločile od matere, s katero je nelegalno prečkala ameriško-mehiško mejo, in jo odpeljale v zatočišče za otroke v Texasu, čeprav njen oče, sicer državljan ZDA, živi uro stran. Čeprav so mehiške oblasti zahtevale, da deklico nemudoma združijo z očetom, se to še ni zgodilo.
V drugem primeru so peščico mehiških otrok poslali v zatočišča v Texasu in Pensilvaniji, medtem ko so njihove matere, ki so nelegalno prečkale mejo, pridržali in jih premestili v prostore blizu Seattla. Takšnih in podobnih zgodb pa je še več.
"Želim si, da bi bila tukaj z nami, a to žal ni mogoče," je povedala mama 20-letne študentke Marine, ki so jo ameriške oblasti izgnale iz države. "Težko je, ko nimaš objema bližnjih," pa je s solzami v očeh povedalo dekle.
Odšla, ker so ji grozili s posilstvom
"Vesela sem, a hkrati zelo živčna. Kaj, če nam ne bodo dali azila in nas vrnili nazaj v našo državo?" se sprašuje 16-letna Reina Carolina, ki je Washington postu zaupala, da je v ZDA povsem sama pribežala iz Hondurasa, potem ko je član tolpe posilil njeno prijateljico in ji dejal, da bo ona naslednja. Hudo ji je, ker je za seboj pustila morala pustiti družino.
Pred člani tolpe je z družino zbežala tudi Marija Magdalena Iraeta Martínez iz El Salvadorja. S svojimi otroki je v ZDA prišla v želji po "svobodnem življenju, brez groženj". Člani tolpe so želeli v svojih vrstah videti njenega sina, ki pa je njihovo povabilo zavrnil. Zaradi tega so nekega jutra oboroženi možje vstopili v njihovo hišo, pospremili družinske člane na prosto, jih potisnili na tla in uperili vanje orožje.
Trump slavnostno podpisal izvršilni ukaz
"Gre za to, da družine ostanejo skupaj. Ni mi bil všeč pogled na ločene družine. Imeli bomo veliko veselih ljudi," je dejal Trump na slovesnosti ob podpisu izvršilnega ukaza, da bodo družine migrantov ob prečkanju ameriško-mehiške meje lahko ostale skupaj. "Imeli bomo zelo trdne meje in družine bomo obdržali skupaj," je dodal. Po njegovih besedah je razumljivo, da "bi imel vsakdo s srcem zelo močne občutke" glede ločevanja družin, bodo pa ZDA kljub vsemu nadaljevale politiko ničelne tolerance do nezakonitih migracij.
Zvezni sodnik v San Diegu je oblastem dal 30 dni časa, da družine združijo, v primeru otrok, mlajših od pet let, pa imajo za to dva tedna časa.
Trumpova vlada je medtem napovedala, da bodo v prihodnje celotne družine namestili v pripore, kar je sprožilo proteste demokratov in tudi dela republikancev.
V skladu s sodno odločitvijo iz leta 1997 sicer otrok migrantov v priporu ne smejo zadrževati več kot 20 dni, medtem ko postopki proti ilegalnim priseljencem v ZDA pogosto trajajo mesece ali celo leta. Pravosodno ministrstvo je zato v petek od zveznih sodnih oblasti zahtevalo spremembo omenjene sodne odločitve.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.