"Pokadil se je bel dim! Habemus pactum!" je na Twitterju zapisala kosovska ministrica za evropsko integracijo Valora Citaku. Delegaciji Srbije in Kosova sta namreč na pogovorih pod okriljem EU in visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton vendarle dosegli dogovor. Gre za sporazum o normalizaciji odnosov med državama, na katerega se je čakalo dolgo časa.
![Ivica Dačić](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2013/61142911.jpg?v=d41d)
'Najboljša ponudba, ki jo je doslej dobil Beograd'
Srbski premier Ivica Dačić je po srečanju delegacij povedal, da v parafiranem sporazumu točka devet, ki govori o policiji na severu Kosova in izbiri regionalnega načelnika policije, ostaja nespremenjena. To pomeni, da bo regionalna policija v skupnosti štirih srbskih občin na severu Kosova del kosovske policije in bo dobivala plače od kosovske policije. Načelnika regionalne policije, ki bo kosovski Srb, bo imenovalo kosovsko notranje ministrstvo s seznama imen, ki ga bodo predlagale omenjene štiri občine.
Iz točke 14 je bila medtem umaknjena določba, da Srbija ne sme blokirati članstva Kosova v mednarodnih organizacijah, ampak piše le še, da državi ne smeta ena druge ovirati na poti evropskih integracij.
V skladu s sporazumom bo imela skupnost štirih občin svoj statut, njene pristojnosti pa bodo v skladu z evropsko listino o lokalni samoupravi in kosovskimi zakoni. Skupnost bi lahko imela tudi dodatne pristojnosti, če bodo na to pristale oblasti v Prištini.
Dačić je poudaril, da je parafirani sporazum najboljša ponudba, ki jo je doslej dobil Beograd. Opozoril je sicer, da gre za predlog besedila, ki še ni podpisan, in da se bosta o njegovi dokončni potrditvi Beograd in Priština izrekla v prihodnjih dneh.
Beograd bo svojo odločitev Ashtonovi sporočil v ponedeljek, je dejal. "Po sejah vodstev SNS in ostalih strank bo imela vlada Srbije glede tega enotno stališče. Glede tega se ne smemo deliti. Ali bo to enotno sprejeto ali pa enotno zavrnjeno," je dejal.
![Hashim Thaci](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2010/60583328.jpg?v=d41d)
Thaci v dogovoru vidi priznanje Kosova
Thaci pa je novinarjem dejal, da parafirani sporazum med državama predstavlja srbsko priznanje Kosova. Dodal je, da pričakuje, da bodo države, ki še niso priznale samostojnosti Kosova, to naredile čim prej in da se bo Kosovo kmalu pridružilo Združenim narodom.
Na novinarsko vprašanje, kako komentira izjave Dačića, da so bili sprejeti vsi pogoji Srbije, je odvrnil, da so Srbi tudi v preteklosti že govorili o lastnih zmagah, a praksa bo pokazala, kako točno stojijo stvari. "To je vendarle najboljša rešitev za vse nas, tudi za Srbijo in celo regijo," je povedal.
Srbi dobili zagotovila Nata, da kosovskih vojakov na severu Kosova ne bo
Dačić in Thaci sta se takoj po pogovorih pri Ashtonovi odpravila še k vrhu Nata. Nato oziroma njegova misija Kfor igra ključno vlogo pri zagotavljanju varnosti na Kosovu. Srbija je v pogajanjih s Kosovom ves čas zahtevala zagotovila zavezništva, da na večinsko srbskem severu Kosova tudi v prihodnje ne bo kosovskih vojakov. Ta zagotovila je po poročanju Tanjuga tudi dobila.
Prihodnja kosovska vojska naj bi v ta del države prihajala le v primeru naravnih nesreč, pa še takrat le ob soglasju Nata in lokalne srbske skupnosti, so ob prisotnosti Ashtonove srbskim pogajalcem danes obljubili predstavniki zavezništva.
Tako Dačića kot Thacija doma čaka skupina nezadovoljnih
Predsednik srbske opozicijske stranke DSS Vojislav Koštunica je ocenil, da so oblasti "izdale državne in nacionalne interese na Kosovu ter s tem Srbiji zadale usoden udarec s strahovitimi zgodovinskimi posledicami". Razdeljena so tudi mnenja v največji srbski vladni stranki SNS.
Kosovski Srbi so že sporočili, da vztrajajo pri nasprotovanju dialogu Beograda in Prištine v Bruslju. Po objavi novice o parafiranju sporazuma so člani skupščine srbskih občin na severu Kosova v resoluciji zahtevali, da Srbija razpiše referendum in da ljudem besedo o tem, "ali naj Kosovo ostane v Srbiji ali naj se sprejme dogovor".
V Prištini medtem Thaci sam v parlamentu nima večine, opozicija – gre za drugo in tretjo najmočnejšo stranko v parlamentu, LDK in Samoopredelitev – pa je vsaj doslej odločno nasprotovala kakršnemukoli popuščanju v pogajanjih s Srbijo.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.