Na Gruškovju je bilo treba že danes za vstop v Slovenijo čakati eno uro. Pa smo sredi tedna in do polnoči še brez zahtevanih potrdil. Kaj pa vnaprej? Kot kaže se dolgim kolonam ob vračanju z morja ne bomo mogli izogniti, kar skrbi tudi Hrvate.
Metka Bradetić, direktorica hrvaške turistične skupnosti razlaga: "Ja, gneča je že tako in tako. Sledi še udarni vikend, ker po 15. juliju grejo vsi na Hrvaško oziroma na svoje dopuste. Nekateri pa se tudi vračajo nazaj."
In kaj to pomeni za približno 106 tisoč Slovencev, kolikor jih je trenutno že na Hrvaškem? Ob povratku nazaj bodo, kljub temu, da je Hrvaška še vedno zelena, potrebovali PCT dokazilo. "Malo nas skrbi zaradi tega, ker bomo potem morali tudi na Hrvaškem priskrbeti dodatne lokacije kjer se bodo ljudje lahko testirali. V tem trenutku sploh ne vemo, koliko ljudi potrebuje hitri antigenski test," še dodaja Bradetićeva.
Med izjemami ni več delavcev migrantov
Od polnoči naprej bo namreč za vstop v Slovenijo obvezno PCT-dokazilo: potrdilo o prebolelosti, ki ni starejše od šestih mesecev, potrdilo o cepljenju ali pa negativni test, pri čemer hitri test ne sme biti starejši od 48 ur, PCR-test pa ne starejši od 72 ur. Velja za vse, razen redkih izjem, med katere pa delavci migranti ne sodijo več. "Da bi vsaj naredili na sedem dni, da bi kasneje veljal tudi isti test, kot ga imajo delavci migranti za vstop v Avstrijo," pravi Mario Fekonja iz Sindikata delavcev migrantov Slovenije.
Enkrat tedensko bi še šlo, pravi, če ne drugače, test opravijo čez vikend. Vsake dva dni pa je za delavce migrante tako logistično kot časovno, doda, neizvedljivo. "Mejo prečkajo okrog pete ure, vračajo se pa tam okrog šestih ali sedmih zvečer, takrat so centri za testiranje v Avstriji že zaprti in se tako sploh ni možno testirati," opozarja Fekonja.
Zato pričakujejo, da delavce migrante, kot je to veljalo ves čas epidemije, nemudoma dodajo kot izjeme. "V primeru da ne bo posluha, smo se ravno danes v organih sindikata začeli pogovarjati o možnosti zaprtja mejnih prehodov," še dodaja Fekonja. "Kdaj?" "Naj bo presenečenje, ker bo zadeva nenapovedana," odgovarja Fekonja.
Bodo pozivi delavnih migrantov uslišani?
Bo vlada prisluhnila pozivom dnevnih delovnih migrantov, ali nas v najbolj prometno obremenjenih dneh čakajo blokade na mejnih prehodih? Po naših informacijah niti na notranjem ministrstvu niti na ministrstvu za zdravje v tem trenutku o dodatnem širjenju izjem ne razmišljajo, kar pomeni, da bodo dnevni delovni migranti morali izpolnjevati PCT-pogoj. Tiste, ki niso cepljeni ali prebolevniki, torej vsaka dva ali tri dni, odvisno od vrste testa, čaka testiranje. Razen: če bo ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku vlado uspelo prepričati, da delovne migrante umesti med izjeme vsaj za prehodno obdobje.
Težava kdaj in kje se testirati pa bo očitno ostala na plečih delavcev. Dežurnih testiranih ekip na mejah namreč pristojna ministrstva ne načrtujejo.
Na seznamu izjem zdaj tudi tranzit
Včeraj so bili zaradi novega odloka na nogah tudi zaposleni v turističnih združenjih in prevozništvu, zdaj pa jim je vlada vendarle prisluhnila in nekoliko razširila seznam izjem. Pravzaprav čez noč je na seznam izjem, poleg otrok, mlajših od 15 let in dvolastnikov ter najemnikov zemljišč v obmejnem pasu, dodala še tranzit. Potniki morajo Slovenijo zapustiti v 12 urah po vstopu, med izjemami pa so po novem tudi prevozniki, zaposleni v mednarodnem prometu.
V nasprotnem primeru bi namreč po napovedih gospodarstva, zaradi dolgih čakalnih dob na mejah imeli popoln kaos, posledično pa gospodarsko škodo zaradi motenj v oskrbi. Zamude bi nastajale pri dostavi medicinskega blaga in zdravil, hitro pokvarljivega blaga, hrane, namenjene v trgovine. A pozor: tranzit in mednarodni promet bosta na seznamu izjem le mesec dni, konkretno do 15. avgusta. Do takrat imajo zaposleni v teh panogah pa tudi turisti, ki potujejo čez Slovenijo, čas, da se pripravijo na enotno ureditev pogojev vstopa v Slovenijo, torej PCT.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.