Britanski policisti so v okviru preiskave o podeljevanju plemiških časti v zameno za finančne prispevke političnim strankam zaslišali tudi britanskega premierja Tonyja Blaira, so danes sporočili iz Blairovega urada. Zaslišanje je trajalo dve uri, vendar je bil premier zaslišan kot priča in ne kot osumljenec.
Britanska volilna pravila sicer dovoljujejo, da tisti, ki političnim strankam nudijo posojila, in ne donacij, ostanejo anonimni. Posojila sama, ki jih stranke priznavajo, tako niso nezakonita. Pač pa bi povrnitev posojila v obliki podeljevanja plemiških časti lahko pomenilo kršitev zakona o prepovedi zlorab častnih naslovov iz leta 1925.
Plemiška čast za posojilo
Blair je bil prisiljen priznati, da je bilo nekaj oseb, ki so njegovi laburistični stranki omogočili posojila, kasneje imenovanih v zgornji dom britanskega parlamenta, ki ga tvori plemstvo. Policija sicer preiskuje podobna dejanja treh glavnih političnih strank. Laburisti so ob tem priznali, da je njihova stranka od 12 somišljenikov prejela skoraj 14 milijonov funtov posojil, podobna anonimna posojila pa so priznali tudi opozicijski konservativci ter liberalni demokrati.
Premier je policiji povedal, zakaj je posameznike imenoval za mesta v zgornjem domu parlamenta. Kot je pojasnil njegov tiskovni predstavnik, je Blair na mesta, rezervirana za privržence političnih strank, imenoval ljudi s posebnimi zaslugami za stranko, do česar ima pravico kot vodja stranke. Sporne časti torej niso bile podeljene za javne zasluge temveč za strankarske zasluge, zato dejstvo, da so imenovani posamezniki stranko finančno podprli, ne bi smelo biti problematično, je še menil Blairov tiskovni predstavnik.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.