Avstrijska zunanja ministrica Ursula Plassnik se je danes v Bruslju odzvala na izjavo deželnega glavarja avstrijske Koroške Jörga Haider, ki je v četrtek ostro protestiral proti upodobitvi knežjega kamna v novi grafični podobi slovenskih vladnih organov in ministrico Plassnikovo pozval, naj ukrep pri slovenski vladi. Kot je danes dejala Plassnikova, slovenska vlada nima namena, da bi knežji kamen postal uradni simbol vlade.
Kot je v Bruslju še zatrdila avstrijska zunanja ministrica, sta ji tako premier Janez Janša kot zunanji minister Dimitrij Rupel osebno zagotovila, da ni načrtovano, da bi spreminjali simbole, pisemski papir ali logotip. Vso zadevo je ob robu vrha EU v Bruslju pospremila še z besedami: "Gre za vihar v kozarcu vode".
"Srednjeveški spomenik je tudi videti na slovenskemu kovancu za dva centa. Nisem opazila, da bi Korošci zaradi tega kovanec za dva centa manj jemali v roke," je še dejala Plassnikova, ki je tudi potrdila, da se bo 21. decembra ob širitvi schengenskega območja sestala z Ruplom.
O knežjem kamnu
Na Haiderjeve besede so se danes odzvali tudi v edini politični stranki koroških Slovencev, Enotni listi. "Knežji kamen je simbol regije, ki nekoč ni bila deljena z državno mejo, ampak je bila celota. Glede na to ni državni simbol, ampak edinstvena priča skupne zgodovine današnje dežele avstrijske Koroške in države Slovenije ter obeh starodavnih jezikov v tej regiji.
Na predvečer sprejetja Slovenije v schengensko območje je treba to skupnost posebej uživati in v dobro prebivalstva unovčiti. To stališče zastopajo tudi najvidnejši slovenski in avstrijski zgodovinarji, ki poudarjajo, da lahko knežji kamen igra zelo pomembno povezovalno vlogo," je v Celovcu poudarila EL.
Ministrstvo za javno upravo je v vladno obravnavo poslalo predlog celostne grafične podobe državnih organov. Pri tem je vsak državni organ predstavljen s svojim simbolom, simbol kabineta predsednika vlade pa je prav knežji kamen. Ta je na glavo obrnjen glavič rimskega stebra in je v Karantaniji ter tudi še kasneje služil pri umeščanju knezov. Slovenija ga je že upodobila tako na posebnih bančnih bonih po osamosvojitvi leta 1991 kot tudi na evrskem kovancu za dva centa. Obakrat so bili ostri protesti iz avstrijske Koroške.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.