Libijska vlada je upornikom iz Misrate ponudila amnestijo, če do 3. maja predajo orožje. Hkrati libijska vlada sporoča, da spoštuje Tunizijo in za prelivanje spopadov čez mejo krivi upornike.
Gadafijev sin na vsak način zavrača predajo
Gadafijeve sile preganjajo upornike, ki so se iz zahodnih libijskih gora v preteklih dneh zatekli v Tunizijo, potem ko so Gadafijeve sile prevzele nadzor nad mejnim prehodom, ki je bil prej v rokah upornikov. Po nepreverjenih navedbah upornikov naj bi bil mejni prehod v Dehibi znova v njihovih rokah.
''V mestu je bilo zjutraj veliko spopadov, veliko je bilo streljanja. Tunizijska vojska se je spopadla z Gadafijevimi silami, pri čemer je umrlo nekaj libijskih vojakov,'' je po telefonu iz Dehibe dejal Reutersov fotograf Zoubeir Souissi. ''Veliko Gadafijevih vojakov je bilo ranjenih. Sedaj so v bolnišnici v Dehibi.''
''Tunizijska vojska prečesava mesto. Ne vemo, kaj je z Gadafijevimi silami, ker je tunizijska vojska zaprla vse dostope do mesta in nikomur ne dovoli vstopa,'' je po telefonu dejal Ali, prebivalec Dehibe.
Tunizijska vlada je v četrtek zvečer obsodila vpade libijskih sil. ''Glede na resnost tega, kar se je zgodilo, so tunizijske oblasti o svojem skrajnem ogorčenju obvestile libijsko vlado in zahtevale ukrepe, ki bodo nemudoma ustavili te kršitve naše ozemeljske celovitosti,'' so zapisali v izjavi tunizijskega zunanjega ministrstva. V današnjih spopadih je sicer libijska vojska prvič vstopila v tunizijsko mesto.
V Misrati, tretjem največjem mestu v Libiji, pa je vojska onemogočila pristanišče. Sporočila je, da bo uničila vsako plovilo, ki bo skušalo pripluti v pristanišče.
Režim se ne bo vdal
Sin libijskega voditelja Moamerja Gadafija Saif al Islam pa je danes v govoru na državni televiziji povedal, da se libijske sile ne bodo predale. "Če se bo bombardiranje nadaljevalo še 40 dni ali pa let, predaje ne bo," je zatrdil.
Libijcem v naslednjih dveh mesecih grozi pomanjkanje hrane
Prebivalstvu Libije bo v naslednjih dveh mesecih zmanjkalo zalog hrane, če ne bodo sprejeti odločni ukrepi, da se te zaloge obnovijo, je v četrtek posvaril Svetovni program ZN za hrano (WPF). Zaradi nasilja v državi je namreč ovirano delo tamkajšnjih pristanišč, vse bolj pa tudi primanjkuje goriva in gotovine, so pojasnili v WFP.
Kot je v četrtek v Ženevi poudaril direktor WFP za Bližnji vzhod in Severno Afriko Daly Belgasami, bo Libijo po ocenah strokovnjakov ZN v roku od 45 do 60 dni doletela huda prehranska kriza, če se dotok blaga v državo ne bo nemudoma povečal. Po njegovih besedah je treba obnoviti zaloge hrane, spodbuditi lokalno proizvodnjo, na primer z dobavo krme za živino, ter ohraniti socialne varnostne mreže, vključno z distribucijo hrane.
WPF je medtem doslej prejel le polovico od 28 milijonov evrov, kolikor jih potrebuje za zagotavljanje pomoči v hrani za milijon ljudi v Libiji in sosednjih državah za nadaljnje tri mesece.
Druge agencije ZN in humanitarne organizacije bi po lastnih ocenah v prihodnjih treh mesecih potrebovale približno 207 milijonov evrov za zagotovitev zdravstvene oskrbe, primernih higienskih standardov in druge pomoči v Libiji. Trenutno jim je uspelo zbrati le približno 87 milijonov evrov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.