ZDA so pred 69 leti prvič uporabile jedrsko orožje v vojni in odvrgle atomsko bombo na japonsko Hirošimo. Tri dni kasneje je enako usodo doživel še Nagasaki, atomski bombi pa sta prisilili Japonsko h kapitulaciji. V Hirošimi so se tragedije danes spomnili s slovesnostjo, na kateri so zbrani kot običajno pozvali k svetu brez jedrskega orožja.
Slovesnosti v Hirošimi se je udeležil tudi japonski premier Šinzo Abe. Po napovedih vlade v Tokiu bi moral priložnost izkoristiti tudi za razlago nedavne razširitve pristojnosti japonskih obrambnih sil, ki bodo poslej lahko v primeru napada branila zavezniške države, čemur številni Japonci nasprotujejo. Vendar premier Abe o tem na slovesnosti ni govoril. Je pa dejal, da se Japonska kot država, ki je izkusila napad z atomsko bombo, močno zavzema in ima dolžnost doseči prepoved vsakršnega jedrskega orožja in njegove uporabe v vojskovanju.
Spominske slovesnosti v Hirošimi se je udeležila tudi ameriška veleposlanica na Japonskem Caroline Kennedy. Je pa župan Hirošime Kazumi Matsui pozval ameriškega predsednika Baracka Obamo in druge svetovne voditelje, naj obiščejo mesto in si na lastne oči pogledajo brazgotine, ki jih je za seboj pustil napad z atomsko bombo. "Predsednik Obama in drugi voditelji, katerih države imajo jedrsko orožje, čim prej se odzovite na poziv in obiščite bombandirana mesta ter si poglejte, kaj se je tu zgodilo. Če boste prišli, boste videli, da je jedrsko orožje največje zlo in ne bi smelo obstajati," je v svojem govoru dejal Matsui.
Ljudje zaradi bombe umirajo še danes
Nad Hirošimo je pred 69 leti ob 8.15 po lokalnem času eksplodirala štiri tone težka atomska bomba iz obogatenega urana, imenovana Little Boy oz. Deček. Eksplodirala je na višini 567 metrov in povzročila udarni val, ki je z močjo 35 ton na kvadratni meter in hitrostjo 440 metrov na sekundo uničil stavbe in ljudi.
V krogu 500 metrov okrog središča eksplozije so skoraj takoj umrli vsi ljudje. Zaradi neposrednih posledic bombe je samo do konca leta 1945 umrlo okoli 140.000 ljudi. Kasnejše posledice izpostavljenosti sevanju pa se vse do danes med drugim kažejo v obliki raka na ščitnici, pljučih, prsih in levkemije.
Tri dni za Hirošimo je napad z jedrskim orožjem doživelo še mesto Nagasaki. Nad njim je eksplodirala bomba z imenom Fat man ali Debelinko s plutonijevo sredico. Za posledicami eksplozije je takoj umrlo okoli 40.000 ljudi, skupno pa naj bi posledice zahtevale preko 70.000 žrtev.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.