Potopitev podmornic je bila zaradi slabega vremena večkrat prestavljena, zato se strokovnjaki bojijo, da bodo razsežnosti okoljske katastrofe še večje. Dva tedna po potopitvi tankerja reševalcem še vedno ni uspelo omejiti naftnih madežev, ki so že dosegli obalo Galicije in poškodovali nasade školjk, še vedno pa je kilometer od obale oddaljen obsežen naftni madež. Strokovnjaki pa se bojijo, da bo zahodni veter naftni madež potisnil proti obali.
Obupani prebivalci in mediji so nafto, ki ogroža galicijsko obalo, poimenovali črna plima. Zelo strupena žveplena nafta se razteza vzdolž Galicije in ogroža pristaniško mesto La Coruna, kjer morje že naplavlja poginjene ribe.
Čeprav je veliko nafte še vedno skoncentrirane okoli potopljenega tankerja, pa lahko sprememba smeri vetra črno plimo odpihne proti obali, kar bi pomenilo še večjo katastrofo. Doslej je izteklo že okoli 20 od 70 tisoč ton nafte. Preostalih 50 tisoč ton pa naj bi še vedno počasi odtekalo v morje, kar pa španske oblasti vseskozi odločno zanikajo.
Prostovoljci, večinoma ribiči, ki živijo od ribolova, so besni pričakali kralja Juana Carlosa.
Španski kralj na onesnaženi obali
Španski kralj Juan Carlos je danes obiskal del španske obale na severozahodu Španije, ki jo je onesnažil naftni madež, nastal ob izlitju izredno strupene žveplene težke nafte iz tankerja Prestige, ki je pred slabima dvema tednoma potonil pred špansko obalo. Kralj si je iz helikopterja ogledal tudi naftni madež, ki še grozi obali pokrajine Galicija, nato pa se je v eni od ribiških vasic srečal z ljudmi, ki čistijo onesnaženo obalo. "Vsi moramo sodelovati v boju z nafto," je ob tem dejal španski kralj.