Nasini strokovnjaki so potrdili, da se je v četrtek zgodil sončni izbruh, konec tedna pa naj bi do našega planeta prispeli delci, ki bodo ob stiku z Zemljino atmosfera tvorili zanimive severne sije. Četrtkova erupcija je do zdaj najmočnejša od vseh erupcij, ki so jih zabeležili letošnjega poletja. Izbruh se je zgodil z lokacije sončne pege AR1520, ki naj bi bila po izračunih strokovnjakov dolga neverjetnih 300.000 kilometrov.
Ko bodo delci prispeli do našega planeta, bodo najverjetneje povzročili zmerne do hude geomagnetske nevihte. Delci naj bi do Zemlje prispeli v soboto popoldne. Nevihte bodo lahko odgovorne za motnje v komunikacijskih signalih, GPS-signalih in izpadih električnega omrežja. Ob vsem tem pa bodo ljubitelji nebesnih pojavov uživali v svetlobnih igrah, ki se bodo najverjetneje lahko videli na marsikaterem koncu našega planeta.
Znanstveniki so razložili, da se povečana aktivnost Sonca zgodi vsakih 11 let, tokratni ciklus pa se je začel že lani. Letos bomo lahko opazovali posledice številnih izbruhov, vrhunec pa naj bi se po njihovih sklepanjih zgodil naslednje leto. Točka AR1520 bo aktivna tudi naslednji teden, so opozorili strokovnjaki.
Sončne nevihte niso nov pojav. Prvi večji sončni izbruh je leta 1859 zabeležil britanski astronom Richard Carrington. Podrobneje se s Sončevo dejavnostjo ukvarjajo astronomi v zadnjem času. Leta 1972 je sončna nevihta povzročila izpad mednarodnih telefonskih zvez v zvezni državi Illinois. Podoben izbruh je leta 1989 povzročil geomagnetne nevihte, ki so motile preskrbo z elektriko ter povzročale zatemnitve v kanadski provinci Quebec.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.