
Zastoj je nastal, ker makedonski parlament še ni sprejel sprememb ustave, ki bi Albancem v Makedoniji dale več pravic. Solana se je v Skopju sestal z visokimi makedonskimi predstavniki in predstavniki makedonskih Albancev. Po pogovorih je ocenil, da so s sogovorniki dosegli napredek, ki bo prispeval k dialogu med makedonskimi strankami, je poročala makedonska tiskovna agencija MIA.
Solana se je v Skopju pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, premierom Ljubčem Georgievskim in vodjo Socialdemokratske zveze Makedonije (SDSM) Brankom Crvenkovskim, sestal pa se je tudi z voditeljema strank makedonskih Albancev, Demokratske stranke Albancev (DPA) Arbenom Xhaferijem in Stranke demokratičnega napredka (PDP) in Imerjem Imerijem. Na vprašanje, ali je pritiskal na voditelje albanskih strank, naj sprejmejo predlog preoblikovanja preambule makedonske ustave, ki ga je dal makedonski predsednik Boris Trajkovski, je Solana odgovoril, da na nikogar ni izvajal pritiska, vendar pa ni želel govoriti o podrobnostih pogovorov. Xhaferi je dejal, da sta se s Solano pogovarjala o sporazumu iz Ohrida in njegovem uresničevanju, Imeri pa je povedal, da mu je Solana dal nekaj predlogov glede sprememb preambule makedonske ustave, o katerih bo moral razmisliti, je še poročala agencija MIA.
Trajkovski je nedavno predlagal, da bi preambulo makedonske ustave preoblikovali tako, da bi v njej ostala omemba makedonskega naroda. Po formulaciji spremenjene preambule, za katero so se dogovorili na pogajanjih avgusta na Ohridu, naj bi bila Makedonija namreč le država njenih državljanov. V novem predlogu Trajkovskega pa je zdaj zapisano, da je Makedonija "država makedonskega naroda, Albancev, Turkov, Vlahov, Romov, Srbov, Bošnjakov in drugih". Trajkovski je ameriškega predsednika Georgea Busha včeraj v pismu zaprosil, naj albanske stranke prepriča, da bi privolile v novo različico preambule.
Evropska komisija je ta teden sprejela program v vrednosti 12 milijonov evrov, ki je namenjen vračanju makedonskih beguncev, ki so med krizo v Makedoniji zapustili svoje domove, so danes sporočili iz palače Breydel. Gre za najnovejši sveženj prispevkov komisije za podporo uresničevanju okvirnega mirovnega sporazuma za Makedonijo, ki so ga najpomembnejše politične sile v državi podpisale 13. avgusta na Ohridu. Program se osredotoča zlasti na obnovo lokalne infrastrukture in hiš, finančno pa bo petnajsterica pomagala tudi družinam, ki gostijo begunce. Komisija bo sicer omenjeno pomoč pogojevala z ratifikacijo vseh ustavnih sprememb v Makedoniji ter s sprejemom novega zakona o lokalni samoupravi.