Ameriški svetovalec za nacionalno varnost John Bolton je sodišče označil za "nelegitimno" in dejal, da bodo ZDA "zaščitile svoje državljane". ZDA so sicer ena od držav, ki se niso pridružile sodišču, ki je bilo vzpostavljeno s pogodbo iz leta 2002, ki jo je ratificiralo 123 držav. Sodišče preiskuje in preganja odgovorne za genocid, zločine proti človeštvu, vojne zločine in poseže v primere, ko nacionalne oblasti ne želijo ali ne morejo preganjati osumljenih.
Nezadovoljne niso le ZDA, umik podpore sodišču je napovedalo tudi nekaj afriških držav, ki so prepričane, da je sodišče do njih nepošteno.
Bolton je sicer že nekaj časa odkrit nasprotnik sodišča, ga je pa precej razjezila napoved gambijske tožilke Fatou Bensouda, ki je lani zahtevala dovoljenje in sredstva za leto dni dolgo preiskavo o domnevnih vojnih zločinih v Afganistanu, ki naj bi jih zagrešili ameriška vojska in obveščevalne službe.
Kot poudarja Bolton, gre za željo tožilke, saj nobena od držav članic ICC, niti Afganistan, ni zahtevala te preiskave. Vendar pa je dejstvo, da imajo tožilci ICC možnost, da se takšnih preisav lotijo sami, če jih potrdi sodniški panel. Prav tako pa se ZDA ne strinjajo z namenom Palestine, da pred sodišče postavi Izrael zaradi nasilja na okupiranem Vzhodnem bregu in Gazi.
Bolton je sodišče obtožil, da ni kaznovalo reničnih zločinov, da deluje slabo in neuravnoteženo. Nekaj kritikov pa meni, da so takšni napadi na sodišče - nevarni. Liz Evenson iz organizacije Human Rights Watch pravi, da je to nespoštljivo do žrtev vojnih zločinov.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.