Tujina

Sodelovanje s haaškim sodiščem je nujno

Bruselj, 19. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zunanji ministri Evropske unije so zaskrbljeni zaradi pomanjkljivega sodelovanja ZRJ, BiH in v nekaterih primerih Hrvaške s haaškim sodiščem. Vse države Zahodnega Balkana so opozorili, da je sodelovanje nujno.

Ministri so ZRJ ponovno pozvali k sprejemu nove ustavne listine in izrazili upanje v uspeh bližnjih predsedniških volitev v Srbiji, pozdravili imenovanje nove vlade v Makedoniji, ki so jo spomnili tudi na izpolnjevanje zavez iz ohridskega mirovnega sporazuma, zadovoljni pa so bili še z lokalnimi volitvami na Kosovu.

Nesodelovanje s sodiščem bo ogrozilo nadaljnje približevanje teh držav uniji, so poudarili ministri. Hkrati so ministri izrazili globoko zaskrbljenost zaradi nedavnih poročil o nezakoniti prodaji orožja iz ZRJ in BiH v Irak in Liberijo, ki predstavlja jasno kršitev embarga Združenih narodov. To meče slabo luč na mednarodni ugled obeh balkanskih držav in ogroža tudi njuno pot proti EU, so menili ministri. Potencialne kandidatke za članstvo so zato pozvali, naj spoštujejo pravila povezave za izvoz orožja, zagotovijo demokratičen nadzor nad vojsko in spoštujejo svoje mednarodne obveznosti.

V okviru redne razprave o razmerah na Balkanu pa so ministri posebnega koordinatorja pakta stabilnosti za JV Evropo Erharda Buseka pozvali, naj pripravi poročilo o okrepljenem dopolnjevanju pakta s procesom stabilizacije in pridruževanja, v katerega je EU vpela pet balkanskih držav. Poročilo bo Busek pripraviti do junija prihodnje leto, ko bo prvič po vrhu v Zagrebu leta 2000, ki je formalno obeležil začetek procesa stabilizacije in pridruževanja, petnajsterica povabila balkanske države na svoj junijski vrh v grškem Solunu.

Še o Iraku, Bližnjem vzhodu in Severni Koreji

"Razmere v regiji se ne izboljšujejo, saj ne izraelska ne palestinska stran ne podpirata prizadevanj za njeno izboljšanje. Kljub temu pa EU vztraja na nujnosti političnega dialoga med stranema in bo podprla načrte za rešitev krize, ki naj bi jih oblikoval t. i. kvartet na svoje prihodnjem zasedanju," je po razpravi dejal Möller.

Ministri so podprli najnovejšo resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov o Iraku in delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad razoroževanjem, ki so v državo prispeli v ponedeljek, ter poudarili, da mora zdaj svoje opraviti Irak. "Ključ za mirno rešitev krize v rokah drži Irak," je poudaril predsedujoči na zasedanju, vodja danske diplomacije Per Stig Möller.

O iraški krizi so ministri govorili v okviru širše razprave o razmerah na Bližnjem vzhodu, zaradi katerih je petnajsterica precej zaskrbljena. Ministri so danes razpravljali tudi o razvoju jedrskega programa v Severni Koreji, ki so ga označili za kršitev mednarodnih obveznosti in takoj zahtevali njegovo ustavitev. V popoldanskem delu zasedanja jih čaka še razprava o političnih razmerah v Belorusiji, kjer naj predsednika Aleksandra Lukašenka in njegove najožje sodelavce uvrstili na seznam v uniji nezaželenih in jim prepovedali izdajo viz.

Pogovarjali se bodo tudi s kolegi iz kandidatk za članstvo, Islandije in Norveške, pa tudi s članicami zveze NATO, ki niso v uniji. Slovenijo bo na pogovoru zastopal veleposlanik pri EU Ciril Štokelj.

Ministri bodo razpravljali še o obrambi

Zunanji ministri bodo dvodnevno redno mesečno zasedanje sklenili z obravnavo aktualnih vprašanj s področja obrambne politike.