Desnosredinski vladi premierja Silvia Berlusconija so očitno šteti dnevi. Dario Franceschini, vodja poslanske skupine Demokratske stranke, je ob podpori stranke Italija vrednot Antonia Di Pietra v poslanski zbornici vložil predlog o nezaupnici vladi. Datum glasovanja o nezaupnici še ni določen, saj ga morajo določiti vodje poslanskih skupin spodnjega doma parlamenta, ki mu predseduje nekdanji Berlusconijev zaveznik in sedanji politični nasprotnik Gianfranco Fini.
Na vložitev predloga o nezaupnici se je nemudoma odzvala Berlusconijeva vladajoča stranka Ljudstvo svobode (PDL), ki je v senatu vložila predlog, s katerim od parlamenta zahteva, da ne ovira dela kabineta, saj je treba sprejeti zakon o proračunu za leto 2011. S tem poskuša PDL Berlusconiju omogočiti, da še vsaj nekaj časa ostane na položaju premierja.
Po poročanju nekaterih državnih medijev, naj bi v ponedeljek vlado zapustili štirje ministri Finijevega gibanja Prihodnost in svoboda. Fini namreč zahteva, da Berlusconi odstopi, premier pa možnost odstopa za zdaj zavrača. Če bodo v parlamentu v prihodnjih dneh dejansko glasovali o nezaupnici, bi bil lahko premier s potrebno večino glasov dejansko prisiljen k odstopu, saj od prihodnjega tedna ne bi več mogel računati na večino v parlamentu.
Finijevi privrženci so sicer že pred današnjo vložitvijo predloga o nezaupnici napovedali, da se bodo na glasovanju o proračunu, ki se obeta v parlamentu v prihodnjih dneh, vzdržali. Če Berlusconi tudi po tem glasovanju ne bo odstopil, pa so napovedali, da bodo tudi sami vložili predlog nezaupnice vladi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.