Ruski predsednik Vladimir Putin in ameriški predsednik Barack Obama sta svojim tajnim službam naložila iskanje poti za razrešitev položaja Edwarda Snowdna, je povedal vodja ruskega varnostnega sveta Nikolaj Patrušev.
Direktorju ruske tajne službe FSB Aleksandru Bortnikovu in direktorju ameriškega zveznega preiskovalnega urada FBI Robertu Muellerju sta voditelja naročila, naj "bosta v stalnem stiku in najdeta rešitve", je pojasnil Patrušev v pogovoru za televizijo Rossiya 24.
Nekdanjega pogodbenega analitika ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) so ZDA zaradi razkritja tajnih programov nadzora telefonskih in spletnih komunikacij obtožile vohunstva.
Snowden zaprosil za azil v Rusiji
Snowden je minulo nedeljo iz Hongkonga pribežal v Moskvo, kjer je v tranzitnem območju letališča Šeremetjevo, vendar ne more zapustiti države oziroma prečkati ruske meje, saj so mu ZDA preklicale potni list.
Putin je sicer zagotovil, da Rusija Snowdna ne bo nikoli izročila. Hkrati pa je dodal, da mora, če želi ostati v Rusiji, takoj prenehati z delovanjem, ki škoduje ameriškim partnerjem. Znova je poudaril, da nekdanji analitik ni ruski vohun in da ruske tajne službe z njim ne sodelujejo.
Na drugi strani pa je Obama povedal, da so ZDA opravile razpravo na ''visoki ravni'' o izročitvi Snowdna.
Z ruskega urada za priseljevanje so sporočili, da je Snowden zaprosil za azil v Rusiji. Prošnja je prispela v nedeljo zvečer. Kremelj tega ni komentiral. Komentarja niso podale niti ZDA.
Po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax je prošnjo ruskim oblastem prinesla Sarah Harrison, članica pravne ekipe WikiLeaksa, ki zdaj zastopa Snowdna.
Snowden se je v pismu zahvalil Ekvadorju za pomoč, da je lahko prispel v Rusijo in za pripravljenost, da preučijo njegovo prošnjo za azil. V pismu je še zapisal, da je ameriški lov za njim nezakonit in da se še vedno počuti dovolj ''svobodnega, da objavlja informacije, ki služijo javnemu interesu''.
Snowden za azil prosil 15 držav
The Times je sicer poročal, da se je Snowden danes srečal z ruskimi diplomati, ki jim je izročil seznam 15 držav, kjer bi zaprosil za politični azil. ''V dokumentu je Snowden znova zatrdil, da ni izdajalec in da je bil njegov namen ta, da bi odprl oči svetovni javnosti, da bi videla, kaj delajo ameriški nadzorni organi,'' navaja časnik.
Uradnik, ki se je s časnikom pogovarjal pod pogojem anonimnosti, ni želel povedati, za katere države gre. Sestanek je potekal na letališču. Član Putinovega sveta za človekove pravice Kirill Kabanov je menil, da je na seznamu tudi Rusija in kot kaže zdaj, se ni motil.
''V danih okoliščinah ima Rusija dve možnosti. Ali Rusija Snowdnu uredi papirje, s katerimi bi dokazal, da je begunec in da bi tako lahko odšel drugam, ali pa mu odobri politični azil,'' je dejal Kabanov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.