Jamie Read in James Hughes, ki sta odšla v Sirijo, kjer sta se borila proti skrajnežem samooklicane Islamske države (IS), sta po vrnitvi za medije spregovorila o psihičnem pritisku, ki sta ga doživela na bojiščih. Pojasnila sta, da se morala med patruljami skupaj s kurdskimi vojaki umikati kroglam, za svojce pa sta posnela tudi videoposnetek, v katerem sta se za primer njune smrti od njih poslovila.
Za britansko televizijo Sky News sta pojasnila tudi, kako sta ležala v blatu na nikogaršnjem ozemlju, to pa sta primerjala z bojišči v prvi svetovni vojni. V enem primeru je bilo tako mraz, da se je njun kurdski kolega zaradi podhladitve zgrudil na tla.
Nista plačanca
Ostro sta zanikala, da bi bila plačanca in zatrdila, da za njuna dejanja nista dobila niti penija. Ravno nasprotno, da sta sploh prišla tja, sta morala prodati svoje imetje, ob vrnitvi pa ju je v Veliki Britaniji čakal kup položnic in dolgov.
Gre za nekdanja vojaka, ki sta se borila v Iraku, zdaj pa sta se odločila, da gresta povsem kot prostovoljca v Sirijo in se borita proti IS. Pravita, da sta se za to odločila, ker imata ničelno toleranco do terorizma. Še posebej ju je pretresla objava videoposnetka obglavitve britanskega prostovoljnega delavca Alana Henninga. "Lahko res najdete opravičilo, da sedite tukaj in ne naredite ničesar," je dejal Read.
24-letni Read in 26-letni Hughes sta še povedala, da je bila organizacija potovanja precej preprosta. "Tu in tam kak klic in še kakšen pogovor preko Skypea," sta dejala. Ko sta prišla v iraško mesto Irbil, so jo od tam Kurdi prepeljali na bojišče v Siriji.
Med potovanjem nista vedela, če sta bila morda ujeta v kakšno zanko. "Pobere te moški, ki ne govori angleško in že to takoj predstavlja prvo oviro," pravita. Ko pa sta prišla do varne hiše, sta menila, da se od tam ne bosta vrnila.
Ko sta dobila še orožje, so ju prepeljali na bojišče, kjer sta se pridružila še trem zahodnjakom. V treh tednih na bojišču sta morala večkrat patruljirati ponoči. "Bila je najbolj temna noč, kot, če bi bil v jami brez luči. Tako stremiš v črnino in upaš, da te ne bo nihče videl pred tabo," je dejal Read.
Dogovorila sta se tudi, da se skrajnežem ne bosta pustila ujeti. Če bi bilo potrebno, bi ubila drug drugega. "Ne bi se pustila ujeti in konec. Nisva želela, da bi naju ujeli, nisva želela, da bi najini glavi paradirali po YouTubu, to prisego sva si dala, preden sva se odpravila," je še povedal Read.
"Vsi na bojiščih imajo naboj zase. Nihče ne želi, da bi ga ujel IS. Nihče ne želi z odrezano glavo končati na YouTubu. Če je slišati še tako kruto, je verjetno tako najbolje," dodaja.
Read je opisal tudi svoj zadnji dan na bojišču. Skupaj sta s Hughesom odšla na patruljo proti bližnji vasi, v kateri so bili pripadniki IS. V nekem trenutku sta bila precej na odprtem območju in postala tarči skrajnežev, ki so streljali proti njima. "Krogle so švigale in to zelo blizu. So žvižgale in se odbijale nad glavo, gre za zelo značilen zvok. Bilo je veliko kričanja in dretja, veliko besed z začetnico F," sta pojasnila.
Še bi se vrnila
Med begom sta se bila prisiljena umakniti skozi vas, v kateri je bilo podstavljenih veliko bomb. Nekako se jima je uspelo vrniti v bazo, vendar pa poudarjata, da je treba narediti več. V Veliko Britanijo sta se vrnila pretekli teden, ob tem pa so ju že na letališču šest ur zasliševali protiteroristični preiskovalci.
Na vprašanje, ali bi se vrnila v Sirijo, je Read dejal, da si želita takšne priložnosti. "Vendar pa nisem prepričan glede politike - nisem prepričan, da bi naša vlada to odobravala," je dejal.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.