Zunanji ministri EU so bili ob prihodu na zasedanje v Bruslju previdni v izjavah o sprejemu zapornikov iz Guantanama, čeprav so podprli napoved novega ameriškega predsednika Baracka Obame o zaprtju zapora. "To ni preprosto vprašanje in vsaka država bo sama odločila o tem," je dejal češki minister Karel Schwarzenberg o sprejemanju zapornikov. Po nejgovem mnenju je potreben čas za tovrstne odločitve.
Ministri tako zaenkrat niso uspeli oblikovati enotnega stališča do sprejema zapornikov in nasploh do napovedanih ukrepov novega predsednika ZDA glede zaprtja zapora na Kubi, zaradi katerega je bil prejšnji predsednik George Bush tarča kritik iz Evrope, češ da v imenu boja proti terorizmu tepta temeljne človekove pravice.
Najti enotno evropsko politiko bo na sploh trd oreh, saj se pravni postopki za sprejem zapornikov v državah članicah precej razlikujejo. EU naj bi sprejela do 60 od približno 250 zapornikov, ki večinoma prihajajo iz držav, kjer bi jih najverjetneje čakalo mučenje, če bi jih poslali nazaj. V Obamovi administraciji so EU že pozvali, naj pomaga s sprejemom nekaterih zapornikov, vendar pa se ministri držav članic EU strinjajo, da je "odgovornost za zapornike na strani ZDA".
EU zadržana
Odziv EU je za zdaj precej zadržan. Prva je pripravljenost na sprejem nekaterih zapornikov ob določenih pogojih nakazala Portugalska. "Mislim, da bi morali sodelovati z novo ameriško administracijo pri zapiranju Guantanama," je ob prihodu na zasedanje dejal portugalski zunanji minister Luis Amado, a dodal, da bi EU za to potrebovala enotno stališče.
Tudi vodja finske diplomacije Alexander Stubb je poudaril, da bi se EU lahko soočila s tem vprašanjem pod določenimi pogoji. "Če so med njimi osebe, ki jim ni sojeno na sodiščih v ZDA in če dobijo status begunca, bi morali o tem premisliti na podlagi vsakega posameznega primera," je menil in dodal, da je treba upoštevati tudi humanitarni vidik.
Poleg Portugalske so pripravljenost, da sprejmejo zapornike, vendar pod določenimi pogoji, previdno nakazale še Francija, Španija in Švedska. V Avstriji in na Poljskem temu odločno nasprotujejo, zadržke pa imajo tudi Danska, Velika Britanija in Nizozemska, medtem ko so mnenja o tem v Nemčiji različna.
Slovenija še neodločena
Slovenija je poudarila, da "odobrava odločitev za zaprtje zapora Guantanamo" in si bo "prizadevala, da EU oblikuje skupno stališče do zaprtja in do možnosti nadaljnjih postopkov v zvezi z zaporniki ter do njihovega morebitnega sprejema v državah članicah EU". Slovenija za zdaj preučuje pravne postopke glede sprejemanja zapornikov, je glede tega še dejal zunanji minister Samuel Žbogar.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.