Hrvaška premierka Jadranka Kosor je danes pojasnila, da se bo pred podpisom sporazuma posvetovala s predstavniki hrvaških parlamentarnih strank in s predsednikom države Stipetom Mesićem. Na novinarsko vprašanje, ali Ljubljana pritiska na Zagreb, da bi do prihodnjega tedna podpisali sporazum o arbitraži za reševanje vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, je Kosorjeva izjavila, da sporočila iz slovenske prestolnice "ne more oceniti kot pritisk".
"Vse poteka, kot je treba. Mi smo opravili prvi del dela, prišlo je do deblokade hrvaških pogajanj, kar menim, da je velik skupen uspeh," je še izjavila hrvaška premierka. Dodala je, da "zdaj poteka drugi del, na katerem delajo".
"Ko se bomo dogovorili, bomo omenjeni sporazum parafirali oz. podpisali. Se bom pa pred tem vsekakor posvetovala s predstavniki parlamentarnih strank in predvsem s hrvaškim predsednikom. Ko dobimo vso potrebno podporo, bomo nadaljevali postopek," je izjavila Kosorjeva novinarjem, ki so spremljali današnjo konferenco ob deseti obletnici sodelovanja hrvaške vojske v mednarodnih mirovnih operacijah. Pred izjavo se je premierka sešla tudi z Mesićem in s predsednikom hrvaškega sabora Lukom Bebićem.
Türk podprl sporazum
Slovenski predsednik Danilo Türk je danes podprl sporazum med Slovenijo in Hrvaško glede reševanja mejnega spora. Poudaril je še, da pa mora državni zbor potrditi oziroma verificirati arbitražni sporazum. Kot ena izmed možnosti za razmislek o sporazumu se mu zdi tudi referendum.
Zavrnil je še pomisleke Franceta Bučarja, ki je pred nekaj dnevi dejal: “Ta sporazum nam ničesar ne daje, če pa ga podpišemo, pa samo dajemo temu dejanskemu stanju mendaorno veljavo in ne vem, ali so gospodje pozabili, da se ta sporazum deponira pri Združenih narodih? Za vse večne čase smo izgubili slovensko morje.”
Predlog arbitražnega sporazuma o reševanju meje s Hrvaško po mnenju predsednika ustvarja možnost pravične rešitve vprašanja meje v korist obeh držav. Kot je poudaril Türk, je bil arbitražni sporazum, o katerem danes govorimo, pripravljen že junija in da ga je on sam že takrat ocenil kot dobrega. Kot je sicer danes opozoril predsednik Türk, postopek v zvezi z arbitražnim sporazumom še poteka tako v Sloveniji kot na Hrvaškem, kjer pa še ni doseženo pooblastilo za podpis sporazuma.
Potrebna je verifikacija sporazuma
Predsednik pa je danes tudi izpostavil, da sam podpis še nikakor ne pomeni konca procesa, saj bo nato potrebna še ustrezna verifikacije sporazuma, ki bo prišla na vrsto po samem podpisu. Gre za pomemben politični sporazum, ki terja verifikacijo v državnem zboru, sicer pa se zdi predsedniku sprejemljiva tudi ideja o razpisu referenduma na to temo.
"Včasih predolga odlašanja pomenijo odmikanje in verjamem da je to tisto, na kar je mislil predsednik vlade," je menil Türk o četrtkovem opozorilu premiera Boruta Pahorja Hrvaški, da bi morebitnemu nepodpisu arbitražnega sporazuma o reševanju meje zelo verjetno sledile "nepredvidljive posledice", ki bi poslabšale položaj v celotni regiji.
"Bil bi zato, da se ta proces vodi z neko ustrezno, normalno dinamiko in da se pripelje do stopnje podpisa v nekaj tednih," je dejal predsednik, ki pa v primeru morebitnih zapletov ne vidi "nobenih groženj in nobenih posebnih nevarnosti". Verjame namreč, "da imamo v tem delu Evrope dovolj modrosti, da znamo svoje medsebojne odnose uravnavati na miren in zbran način in seveda tudi s tem pokazati, da lahko ne samo obravnavamo vprašanja, ampak tudi kakšno rešimo".
Glede vprašanja o posledicah morebitnega padca arbitražnega sporazuma predsednik danes ni želel razmišljati, saj hipotetična razmišljanja o različnih možnih razpletih v tem trenutku po njegovem "niso ravno zaželena". Do zapletov tako v odnosih med državama kot tudi širše bi vsekakor zagotovo prišlo, je dejal, a o tem ne želi ugibati.
Pahor o nepredvidljivih posledicah
Slovenski premier Borut Pahor je v četrtek v Ljubljani opozoril, da se bo, če bosta Slovenija in Hrvaška "zamudili priložnost" za podpis arbitražnega sporazuma o reševanju meje, zelo verjetno "začel čas nepredvidljivih posledic", ki bo vplival na poslabšanje položaja v celotni regiji.
Povedal je, da sam že ima mandat za podpis arbitražnega sporazuma o načinu določanja slovensko-hrvaške meje, medtem ko ga njegova hrvaška kolegica Kosorjeva še nima, saj v Zagrebu še niso stekli vsi postopki za to. Dodal je, da si želi, da bi do podpisa sporazuma prišlo čim prej.
Novi list je danes poročal, da srečanje Kosorjeve in Pahorja v Zagrebu, ki je bilo predvideno za 23. oktober, "definitivno odpade". Pojasnjuje, da si Slovenija ne želi srečanja na premierski ravni, dokler Hrvaška ne bo parafirala "dogovorjenega" arbitražnega sporazuma, medtem ko Hrvaška ne želi parafirati sporazuma, preden med drugim ne dobi "zelene luči" hrvaškega sabora.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.