Vlada je sklenila, da Grčiji ''na podlagi prošnje za pomoč pri nastanitvi in oskrbi beguncev prek Mehanizma Civilne zaščite EU iz državnih rezerv zaščite in reševanja ter iz prejetih donacij Republiki Sloveniji pošlje materialna pomoč v skupni vrednosti 1,05 milijona evrov''.
Kot so pojasnili, gre za pomoč v obliki postelj, odej, šotora za prvo pomoč, grelnikov za šotore, podlog za spanje, dežnih plaščev, gumijastih škornjev, otroških plenic, spalnih podlog, spalnih vreč in šotorov različnih dimenzij. Transportni stroški bodo skoraj v celoti povrnjeni s strani Evropske komisije.
V času največje begunske krize v Sloveniji, je bila tudi naša država deležna pomoči, po uvedenih spremembah pa je določen del prejete pomoči ostal neizkoriščen.
Vlada je sprejela tudi sklep, da se za popolnitev oz. dopolnitev materialnih sredstev v državnih rezervah materialno-tehničnih sredstev zaščite in reševanja ter za prevozne stroške iz sredstev proračunske rezervacije za množične migracije zagotovijo sredstva v višini 495.400 evrov.
Grčija ostro kritizira Makedonijo
Grške oblasti so danes ostro kritizirale makedonske, saj da so v nedeljskem incidentu na mejnem prehodu Idomeni-Gevgelija uporabile prekomerno silo proti migrantom. Ti so skušali namreč po večtedenskem čakanju na silo prebiti mejno ograjo, makedonska policija pa jih je ustavila s solzivcem in domnevno tudi z gumijastimi naboji.
Odzval se je tudi grški premier Aleksis Cipras in dejal, da je Makedonija z uporabo solzivca in gumijastih nabojev osramotila Evropo. Odgovor Makedonije proti "ljudem, ki niso bili grožnja in so bili neoboroženi", je nevreden evropske države, je dejal Cipras. "Gre za veliko sramoto za evropsko družbo in državo, ki želi biti del nje," je še dejal grški premier.
Makedonska stran pravi, da so množice nasilnih migrantov - bilo naj bi jih kar 3000 - metale kamenje in druge predmete ter da je bila uporaba solzivca s strani policistov in vojakov nujna in dejanje samoobrambe. Obenem vztraja, da gumijasti naboji ali kakršnakoli druga sila niso bili uporabljeni, zgolj solzivec.
A tiskovni predstavnik grške agencije, ki usklajuje dejavnosti, povezane z begunsko in migrantsko krizo, Gjorgos Kiricis je makedonski odziv označil kot povsem nepotreben in pretiran. Za radio Vima je dejal, da je bila uporabljena "prekomerna in nesorazmerna sila", kar je ustvarilo "zelo težko situacijo" v Grčiji. Grška vlada je pri makedonski zato vložila protest.
Nasprotno je makedonsko zunanje ministrstvo sporočilo, da je od Aten v nedeljo zahtevalo, da posredujejo proti nasilnežem, ki skušajo nezakonito prečkati mejo, in zagotovijo varnost na svoji strani meje, a tega niso storile. V Skopju so sicer krivdo za incident pripisali aktivistom iz nevladnih organizacij, ki v Idomeniju zahtevajo odprtje meje, češ da so ti podpihovali migrante.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.