21. avgust je bil v Hurgadi lep, sončen dan. Temperatura se je, kot je za julij in avgust značilno, povzpela čez 40 stopinj Celzija, tudi morje jih je imelo čez 30. Komaj, ko je sonce zašlo in je z morja zavel rahel vetrič, je bilo mogoče iti na malo daljši sprehod. S psom sem se podala po ustaljeni poti, stran od najbolj obljudenih turističnih ulic. Pred eno od lekarn sem srečala dobrega prijatelja, ki je po poklicu zdravnik, a tisti dan mi ni veselo pomahal v pozdrav. Mudilo se mu je. "Kam pa kam," sem ga povprašala. "V Steigenbergerja moram. V čudnih okoliščinah sta umrla dva turista," mi je odvrnil in odvihral.
Šok. Turistični delavci so se letošnje poletje po strmoglavljenju Hosnija Mubaraka s čela države, po vseh zapletih z Muslimansko bratovščino in odstavitvi Mohameda Morsija ter po terorističnem napadu na rusko turistično letalo na Sinaju, končno ponovno razveselili večjega števila gostov, zdelo se je, da se v Hurgado vračajo dobri stari časi, sedaj pa to. Z nekoliko grenkim priokusom sem odšla domov in začela neumorno brskati po spletu, da bi našla kakršne koli informacije. Nič.

Šele naslednji dan dopoldne so se pojavile prve vesti, da sta v enem izmed hotelov verige Steigenberger umrla Britanca, 69-letni John in njegova 63-letna soproga Susan Cooper, in da okoliščine smrti še niso znane. Čez dan je sledilo veliko nasprotujočih si informacij, a tega sem tukaj vajena, saj komunikacija med ljudmi poteka kot po telefončkih: vsak, ki preda novico, jo priredi malo po svoje, kaj doda, kaj pozabi ... In tako je bilo slišati, da sta bila ubita, pa da je bilo zanju usoden koktelj napačnih tablet, da sta podlegla vročini in da je eden umrl zaradi srčnega infarkta, drugi pa zaradi šoka.
Prvi pregledi so kazali na zastrupitev
Proti večeru so sledile prve konkretnejše objave v tujih medijih, ki pa so bile prav tako zmedene kot govorice med domačini. Poklicala sem Romanyja Salaha, zdravnika, s katerim sem se srečala dan prej in ga prosila za informacije iz prve roke. Dejal mi je, da prvi pregledi trupel kažejo na zastrupitev, a da bo za točne informacije potrebno počakati na izvide toksikoloških preiskav ter na obdukcijsko poročilo. Prav tako mi je zaupal, da so v času, ko je bil on tam, zaslišali tudi hčerko umrlega para Kelly Ormerod, ki je z otroki dopustovala poleg staršev, in ji odvzeli potni list ter tako preprečili vrnitev v domovino. Očitno jim je bila torej sumljiva.
Glede na to, da je bila pokojna Susan dolgoletna uslužbenka turističnega podjetja, s katerim so gostovali v Hurgadi, je bilo pričakovati, da bodo pri Thomasu Cooku nemudoma ukrepali. Na delo so takoj poslali lastne strokovnjake, ki so neodvisno od egiptovskih preiskovalcev pregledali hotelsko sobo, odvzeli številne vzorce s celotnega hotelskega kompleksa in sprejeli previdnostne varnostne ukrepe ter svojim gostom ponudili menjavo hotela ali predčasno vrnitev v domovino. Naslednjega dne je sledila uradna izjava ministrstva za turizem, ki je sporočilo, da je bila za par usodna "odpoved srca in dihal". Kot vzrok smrti so navedli nenadno popuščanje srčne mišice in dihalno odpoved.
To se ni ujemalo s tem, kar mi je zaupal zdravnik, zato sem ga ponovno poklicala. »V večini primerov smrti na tem planetu sta kriva odpoved srca in dihal,« mi je odvrnil. »To je tako, kot bi potrdil, da sta zares umrla.« No, super, torej smo se vrnili na točko nič. Očitno bo res najbolje zatreti radovednost v sebi in počakati na uradna poročila. Medtem je hčerka Kelly, ki ji še vedno niso dovolili zapustiti države, začela komunicirati z britanskimi mediji, povedala, da ne verjame uradnemu poročilu in da se po njenem prepričanju v hotelu »dogaja nekaj sumljivega«. Najbrž so ji prav zaradi njenega javnega izpostavljanja egiptovske oblasti vendarle vrnile potni list in nemudoma se je odpravila v domovino. Včeraj je za britanski BBC podrobno opisala potek dogodkov in dejala, da je oče umrl v hotelski sobi pred njenimi očmi, mama pa nekaj ur pozneje v bližnji bolnišnici, kamor so jo prepeljali zaradi slabega počutja.
Oba starša sta umrla na povsem enak način
Povedala je, da je na čudno stanje v sobi staršev prva večer pred tragedijo opozorila njena hčerka, ki zaradi »čudnega vonja« ni želela prespati pri dedku in babici, kot je bilo sprva načrtovano. Nič hudega sluteči naj bi popršili nekaj parfuma, legli k počitku, a se je hčerka okrog 1.30 zbudila in dedka poprosila, naj jo zaradi nadležnega vonja odpelje k mamici. Po besedah 40-letne Kelly je bil takrat še videti povsem zdrav, že naslednje jutro pa je bila slika povsem drugačna. Staršev ni bilo na zajtrk, kar je bilo čudno, saj sta po hčerkinih besedah običajno že ob šestih zjutraj rezervirala ležalnike za celotno družino. Okrog 11. ure je odšla do njune sobe in ugotovila, da je oče izjemno bolan. V hotelu so poklicali zdravnika, prišla sta dva, a jima ni uspelo rešiti očetovega življenja.
Mama naj bi se sicer tudi počutila slabo, a ker je oče kazal hujše znake slabosti, so najprej pomagali njemu. Susan naj se tako ne bi takoj zavedala, da je njen soprog umrl, saj naj bi se tudi njeno stanje v tem času kritično poslabšalo. Po očetovi smrti naj bi mamo nemudoma prepeljali v bližnjo kliniko, kjer naj bi ji dali infuzijo. Ker se je njeno stanje kljub glukozi, ki so ji jo dali zaradi dehidracije, še naprej slabšalo, so zdravniki poklicali rešilca, ki jo je prepeljal v bolnišnico. Tam naj bi jo takoj odpeljali na oddelek za nujne primere, a čez pol ure je po besedah hčerke tudi ona preminila. To pomeni, da je bila Kelly prisotna pri smrti obeh staršev. Kar se ji ob tem zdi najbolj nenavadno je to, da sta oba preminila na povsem enak način, s povsem enakimi simptomi. Prepričana je, da je bilo usodnega večera, ko sta starša legla k počitku, v njuni sobi nekaj, kar ju je ubilo.
Kup nasprotujočih si informacij
A egiptovski preiskovalci so njena prepričanja zavrgli, saj naj v sobi ne bi našli nikakršnih sledi toksičnih plinov ali snovi, ki bi lahko bili za par usodni. Klimatske naprave naj bi nazadnje v celotnem hotelu pregledali julija letos in nikjer naj ne bi našli nikakršnih nepravilnosti. Če bi bila za smrt resnično kriva klimatska naprava, bi se s podobnimi simptomi morali soočati tudi v sosednjih sobah, saj so naprave med seboj povezane, so povedali preiskovalci. Tudi sicer je v celotni zgodbi kup nasprotujočih si informacij. Medtem ko hčerka trdi, da sta bila starša povsem fit in zdrava, naj bi med pregledom njune sobe našli številna zdravila, tudi taka za uravnavanje krvnega pritiska in odpravljanje težav, povezanih s srcem, zato naj bi bila razlaga o srčnem infarktu povsem verjetna.

Prav tako naj po besedah strokovnjakov za par ne bi bila usodna zastrupitev s hrano. V hotelu namreč vsi gostje in osebje jedo v isti jedilnici, isto hrano in tako bi bilo nekoliko nenavadno, da bi samo onadva zaužila nekaj, kar bi bilo zastrupljeno. Na očitke, da so se tudi nekateri drugi gostje pritožili zaradi prebavnih motenj, pa so odgovorili, da je v Hurgadi dnevno več sto primerov turistov s prebavnimi težavami, kar gre pripisati predvsem hudi vročini ter drugačni prehrani in prisotnosti bakterij, ki jih Evropejci niso vajeni.
Medtem pa ne izključujejo možnosti, da je bila pri paru za slabost, bruhanje in posledično tudi smrt kriva voda. Mnogi turisti ne upoštevajo navodil o neuporabi vode s pipe, ki je polna pesticidov in je ne uživajo niti domačini. Prav tako je nespametno pregreto telo večkrat na dan 'šokirati' z ledeno mrzlimi (po možnosti lokalnimi alkoholnimi) pijačami, saj lahko tudi to vodi v prebavne težave, slabo počutje in hujše zdravstvene težave. Nasploh v vročini ni pametno uživati večje količine alkohola, saj lahko izdatno dehidrira telo. Kot so poudarili strokovnjaki, ni samo islamska vera razlog, zakaj domačini (vsaj čez dan) ne uživajo alkoholnih pijač, prav tako obstaja razlog, zakaj tudi poleti vsi pijejo topel čaj.
Slovenca v hotelu: ponudba je izjemna
Včeraj zvečer sem se pogovarjala s Katarino in Silvestrom, Slovencema, ki sta v Hurgado pripotovala v petek in sta nastanjena v hotelu Steigenberger Aqua Magic, kjer se je zgodil tragični dogodek. Povedala sta, da sta s storitvami v kompleksu izjemno zadovoljna, da ni nikakršnih nedoslednosti in da je odlično poskbljeno za goste. Kot sta dejala, ne vidita nikakršne nevarnosti, v hotelu vlada red in nihče, niti osebje niti gostje, niso kaj preveč vznemirjeni zaradi dogodkov preteklih dni. Po umiku britanskih turistov je po njunih opažanjih glavnina gostov Nemcev, precej je tudi domačinov. Tudi za hrano sta po dobrem dnevu letovanja v Hurgadi našla same presežke. "Izbira je ogromna, hrana pa je neverjetno okusna. Res sva poskusila že skorajda vse in nisva občutila nikakršnih težav. Razen povečane žeje, ki pa je posledica uporabe soli in začimb," sta mi povedala.
O menjavi hotela Katarina in Silvester kljub temu, da je to njun prvi obisk Egipta, nista nikoli niti pomislila. "Tukaj nama je res lepo, hotel, namestitev in storitve so na nivoju. Tako, kot se od hotelske verige kova Steigenberger tudi pričakuje,« sta povedala. »Poskusila sva koktajle, a so pripravljeni iz lokalnih alkoholnih pijač in nama niso všeč, zato sva se odločila, da jih ne bova pila. Prav tako vedno zavrneva led v pijači, čeprav je bilo rečeno, da ga ne pripravljajo iz vode s pipe. Pač, previdna sva toliko, kot bi bila v vsakem egiptovskem hotelu, ne glede na dogajanje pretekih dni,« sta mi povedala. »Na vse to naju je navsezadnje opozorila tudi turistična agencija, s katero sva pripotovala. Njihova priporočila verjetno niso sama sebi namen," sta dejala.
Razen evakuacije gostov, ki so v hotelu Steigenberger Aqua Magic letovali v organizaciji družbe Thomas Cook in odpovedi njihovih prihodnjih namestitev v tem hotelu dokler okoliščine ne bodo povsem jasne, med turisti ni čutiti posebne panike. Prav tako v hotelih po Hurgadi zaradi dogodkov preteklih dni ne beležijo povečanja odpovedi rezervacij. Skupina nemških in belgijskih turistov, ki sem jih srečala na ulici, so mi dejali, da se ne počutijo ogrožene in da uživajo v toplem vremenu na peščenih plažah, ob raziskovanju podvodnega sveta. Prepričani so, da v Hurgadi ni nič bolj nevarno kot v kakšnem večjem evropskem mestu. "Razmere zadnjih let od nas pač zahtevajo, da po svetu hodimo z odprtimi očmi in z zdravo mero previdnosti. Vsi, ki se tega držijo, se jim ne more zgoditi nič nepredvidljivega. No, razen če vmes poseže usoda," mi je zatrdil Nemec Marvin.
Bo smrt Britancev ostala zavita v tančico skrivnosti?
Tudi domačini se zaradi nekoliko povečane odpovedi rezervacij britanskih turistov ne vznemirjajo kaj preveč. Otočani namreč po njihovih besedah v Hurgadi namreč niso prav preveč priljubljeni, saj naj bi bili znani kot vzvišeni in arogantni gostje. "Ker imajo v hotelu all inclusive storitev, mislijo, da morajo pojesti in spiti vse, kar je na voljo. Še nikoli nisem videl, da bi kdo vase pospravil toliko hrane naenkrat," je povedal Mansour, natakar v samopostrežni restavraciji enega izmed hotelov. Prav tako naj bi bili po njegovih besedah tudi izjemno skopi, kar naj bi bil še dodaten razlog, zakaj si egiptovski turistični uslužbenci ne želijo delati z njimi.
A vrnimo se k pokojnima Susan in Johnu. V desetih dneh od smrti naj bi bilo jasno, kaj je bilo krivo za njuno smrt. A mnogi so prepričani, da to ne bo tako. Nadzor militaristično orientirane države nad vsemi sferami življenja v Egiptu je namreč tako močan, da bi bilo po besedah domačinov povsem mogoče, da bi končno poročilo v vsakem primeru povsem izključilo krivdo kogarkoli in česarkoli egiptovskega. Toda glede na to, da je britanska turistična agencija zagnala lastno neodvisno preiskavo, je lahko scenarij tudi povsem obrnjen. Verjeti je, da bosta obe strani krivdo valili ena na drugo. Susan in John od vsega tega prav gotovo ne bosta imela ničesar. Mnogi so prepričani, da pravi vzrok njune smrti javnosti nikoli ne bo pojasnjen. Sta se pa vsaj poslovila v prečudoviti kulisi. A to družini ne predstavlja posebne tolažbe. Želi si jasnih odgovorov, podprtih s tehtnimi dokazi. Upravičeno.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.