Države, vpletene v iskanje, se še dogovarjajo o delitvi milijonskih stroškov, iskalna operacija pa bi lahko trajala tudi eno leto, oziroma dokler bo vsaj malo upanja, da letalo najdejo. To naj bi vsekakor obstajalo, pravijo oblasti. Navsezadnje je zasebno podjetje, specializirano za podvodno raziskovanje, pred časom na dnu morja našlo avstralsko ladjo, ki se je potopila pred 60 leti.
Vpleteni teroristi?
V Kuala Lumpurju so medtem zaslišali 11 ljudi, ki jih povezujejo s teroristično skupino Al Kaida. Pripadali naj bi novi celici teroristične organizacije. Priznali naj bi, da so pripravljali "nekaj velikega", ne pa tudi, da je bil "projekt" povezan z malezijskim letalom.
Aretirani so stari od 22 do 55 let, gre pa za študente, zaposlene, mlado vdovo in poslovneža. Teorija, da je bilo izginulo letalo ugrabljeno za teroristične namene, je sicer še vedno visoko na seznamu preiskovalcev.
Malezijska policija je kasneje zanikala, da je bila aretacija povezana z izginulim letalom, a je tiskovni predstavnik v isti sapi dodal, da preiskave, ki je v teku ne komentirajo.
Policija je tekom preiskave sicer izvedla številna zaslišanja, med drugim so govorili tudi s svojci vseh potnikov. Doslej so zbrali že 311 izjav uradno zaslišanih, je dejal predstavnik policije.
O morebitni povezavi Al Kaide z izginotjem letala se je sicer začelo govoriti predvsem po sojenju Sulajmanu Abuju Ghaithu, zetu Osame Bin Ladna, kjer je Saajid Badat izjavil, da so ga kontaktirali člani malezijskega oddelka teroristične organizacije iz želeli čevelj z bombo. "Malezijcem sem dal en čevelj. Mislim, da so ga nameravali uporabiti za vstop v pilotsko kabino,“ je dejal. Takšen napad naj bi načrtoval Kalid Šeik Mohammed, ki je sestavil načrt za napad na New York leta 2001.
Kaj je nosilo letalo?
Veliko duhov pa še vedno buri tovor, ki ga je nosilo letalo. Izkazalo se je namreč, da na uradnem popisu tovora manjka za kar 2,3 tone tovora. Znano je, da je bilo na letalu skoraj 5 ton eksotičnega sadja in za okoli 200 kilogramov litijevih baterij, označenih z napisom, da gre za potencialno nevaren tovor, ki je lahko, če pride do poškodbe embalaže, vnetljiv.
Ostane pa še 2,3 tone tovora, o katerem pa družine 239 ljudi, ki so bili na letalu, še niso dobile nobenega odgovora. Pojasnilo naj bi se glasilo, da oblasti ne razkrivajo podatkov, ker gre za preiskavo, ki je še vedno v teku. V letalski družbi pa so vprašanje pospremili z odgovorom, da je šlo za "nekakšno elektronsko opremo". S tem pa je dobila nova krila še ena teorija zarote. Na krovu letala je bilo namreč 20 uslužbencev podjetja, ki se ukvarja s sistemi za visoko tehnološko orožje in letalsko navigacijo. Številni se zato že sprašujejo, ali med njimi in tovorom obstaja povezava.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.