Interpol je za ustanoviteljem francoskega podjetja Poly Implant Prothese (PIP), ki je proizvajalo nevarne prsne vsadke, izdal mednarodno tiralico zaradi kaznivega dejanja ogrožanja zdravja in življenj. Objavili so tudi dve njegovi fotografiji. Zdaj že 72-letni Jean-Claude Mas naj bi živel na Kostariki.
Francoski zdravstveni minister Xavier Bertrand je v pogovoru za francoski radio Europe 1 poudaril, da je nujno, da najdejo ustanovitelja podjetja PIP in njegove sodelavce. ''Odgovarjati morajo za svoja dejanja,“ je poudaril Bertrand.

Potem ko so pri osmih ženskah s silikonskimi vsadki ugotovili raka, so francoske oblasti 30.000 ženskam svetovale, naj si vsadke odstranijo. Zdravstveno ministrstvo trdi, da ženske s temi vsadki sicer nimajo večje možnosti za raka kot ženske z vsadki drugih podjetij, obstaja pa tveganje, da silikoni počijo. "Pozvali smo jih, naj si jih preventivno odstranijo, a odločitev je njihova,“ je dejal zdravstveni minister Bertrand.
Korekcijske operacije bodo plačali z denarjem iz javnega zdravstvenega sklada, država pa bo nove vsadke plačala le tistim ženskam, ki bodo potrebovale rekonstrukcijo po odstranitvi dojk zaradi raka.
Sporne vsadke naj bi sicer prejelo več deset tisoč žensk v več kot 65 državah, predvsem v Južni Ameriki in zahodni Evropi.
Podjetje PIP so lani zaprli, njegove izdelke pa prepovedali, potem ko so ugotovili, da je uporabljalo nedovoljeni silikon, pri katerem je odstotek poškodb neobičajno visok.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.