Sirski predsednik Bašar al Asad je v intervjuju za iransko državno televizijo povedal, da bi bila vsakršna od zunaj vsiljena rešitev za Sirijo nesprejemljiva, ker lahko krizo v državi rešijo le sami Sirci. "Noben nesirski model ni sprejemljiv, nihče razen nas ne ve, kako rešiti problem," je povedal v sicer redkem uro trajajočem pogovoru.
Povedal je tudi, da je naloga sedanjih sirskih oblasti, da uničijo teroriste in tako zaščitijo svoje ljudstvo. "Oblasti morajo zaščititi vse svoje državljane. Ko uničiš terorista, lahko s tem zaščitiš na desetine, stotine ali celo tisoče življenj," je pojasnil.
S tem je imel v mislih sobotni sestanek, ki so ga sklicali Združeni narodi. Na sestanku ne bo Irana in Savdske Arabije, predstavniki ZN pa zatrjujejo, da se bodo skušali dogovoriti o načrtu za prenos oblasti na vlado narodne enotnosti. Za to se zavzemajo tako na Zahodu kot tudi v nekaterih arabskih državah. Sodelovale bodo vse stalne članice Varnostnega sveta ZN in tudi ključne države Bližnjega vzhoda.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je povedal, da se bodo pogovarjali o korakih, ki bi pripeljali do dialoga med vsemi Sirci, vendar pa ne bo pri tem nobenih določil o njegovi vsebini. Lavrov je na vprašanje, ali bi se Rusija strinjala z odstavitvijo al Asada s položaja, odgovoril, da morajo sestavo nove vlade določiti sirski državljani. "Ne moremo in ne podpiramo nikakršnega zunanjega vmešavanja," je pojasnil.
EU ne izključuje vojaškega posredovanja
Voditelji članic EU pa so na današnjem vrhu sporočili, da bodo mednarodno skupnost pozvali, naj okrepi pritisk na sirski režim z uporabo sankcij, ki jih omogoča 7. poglavje Ustanovne listine ZN. To poglavje dopušča tudi možnost vojaškega posredovanja. Vojaško posredovanje so doslej sicer v glavnem vsi izključevali iz bojazni pred razširitvijo konflikta v regiji.
Voditelji naj bi v sklepih vrha tudi zapisali, da močno obsojajo "brutalno nasilje in pokole civilistov ter sirski režim pozivajo, naj takoj ustavi napade na civilno prebivalstvo". Poleg tega bodo voditelji skupine sirske opozicije spodbudili k dogovoru o skupnih načelih za urejeno in miroljubno tranzicijo v Siriji.
'Turki o nas mislijo drugače kot oblasti'
Glede turškega lovskega letala, ki naj bi ga sirska vojska sestrelila pred nekaj dnevi, pa je al Asad za iransko televizijo dejal, da obstaja razlika med stališčem turških predstavnikov oblasti in turškimi državljani do Sirije.
Sirski dolgoletni predsednik je pred dnevi tudi prvič javno povedal, da v Siriji divja državljanska vojna. Vse predstavnike oblasti je hkrati pozval, da je treba vojno dobiti z vsemi sredstvi. Rusija je sicer zaveznica njegovega režima, ki ima tudi podporo Kitajske. Obe državi sta namreč nasprotovali vsakršnim ostrejšim posegom, predlaganim v Varnostnem svetu. V 16 mesecev trajajočem nasilju v Siriji je po ocenah ZN umrlo že več kot 9500 ljudi.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.