"Izraelske obrambne sile so izvedle operacijo globoko v sirskem ozemlju in napadle vadbišče terorističnih skupin, med katerimi je tudi Islamski džihad," je sporočila izraelska vojska, ki šteje Sirijo, poleg Irana, za podpornico palestinskega terorizma. "Sirija je država, ki sponzorira teror in nenehno sabotira vse poskuse za uresničitev miru in stabilnosti v regiji," je še sporočila izraelska vojska.
Palestinski viri v Bejrutu so sporočili, da so izraelska letala bombardirala opuščeno oporišče Ljudske fronte za osvoboditev Palestine na področju Ajn Saheb, kakih 20 kilometrov jugozahodno od Damaska. Ranjena sta bila dva čuvaja taborišča. Radio Teheran pa je poročal, da je taborišče gostilo le palestinske begunce in zanikal, da bi šlo za vadbeni center za teroriste.
Tiskovni predstavnik Islamskega džihada je za televizijo Al Džazira izjavil, da v Siriji ni niti enega pripadnika te organizacije. Izraelski obveščevalni in vojaški strokovnjaki pa menijo, da ima Islamski džihad svoje poveljstvo v Siriji. "Ne bomo tolerirali dejavnosti te osi terorja med Teheranom, Damaskom in Gazo, ki ubija nedolžne moške, ženske in otroke. Nočna operacija je bila namenjena kot sporočilo Siriji in voditeljem Hamasa ter Islamskega džihada," je dejal tiskovni predstavnik izraelskega premiera.
Sirija zahtevala sklic izrednega zasedanja VS
Sirija je v pismu generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu zaradi napada izraelskih letal zahtevala sklic izrednega zasedanja Varnostnega sveta OZN. Sirski zunanji minister Faruk al-Šara piše, da je Izrael izvedel napad na civilno območje in napad označil kot "očitno kršitev mednarodnega prava in novo nevarno stopnjevanje" ter agresijo na Sirijo. Član sirskega parlamenta George Džabur je sicer izključil možnost sirskega vojaškega odgovora na napad, ki ga je že obsodilo več arabskih držav. Zaradi napada se bo na nujnem zasedanju sestala tudi Arabska liga.
Napad je kritiziral tudi egiptovski predsednik Hosni Mubarak, ki ga je označil kot "agresijo na bratsko državo". Libanonski premier Rafik Hariri je pozval mednarodno skupnost in OZN, naj obrzdajo Izrael in vlado premiera Ariela Šarona, ki predstavlja grožnjo za mednarodno varnost in mir. Jordanski zunanji minister Marvan Moašer je napad označil za "agresijo" in nevarno stopnjevanje izraelskega nasilja, ki ogroža bližnjevzhodni mirovni proces.
Napad je obsodila tudi Francija, ki ga je označila kot "nesprejemljivo kršitev mednarodnega prava in načel ozemeljske nedotakljivosti". Ob tem dodajajo, da mora potekati boj proti terorizmu ob spoštovanju mednarodnega prava in pozvalo strani k vzdržnosti, da ne bi prišlo do stopnjevanja nasilja. Podobno se je odzval tudi nemški kancler Schröder, ameriški predsednik Bush pa incidenta ni želel komentirati.
Na izraelski napad se je odzval tudi London, ki strani poziva k vzdržnosti. Kot je sporočilo britansko zunanje ministrstvo, ima Izrael pravico sprejemati ukrepe za zaščito pred terorističnimi napadi, da pa bi morali biti ti ukrepi v okvirih mednarodnega prava.
Maščevalni ukrepi na palestinskih ozemljih
Na območju Gaze so izraelski helikopterji z raketami obstreljevali hišo enega od aktivistov islamističnega gibanja Hamas, v begunskem taborišču Al Burei pa so uničili elektrarno. Izrael trdi, da so napadli dve skladišča orožja skupine Hamas. Zaprli so tudi vse cestne povezave med palestinskimi območji in Izraelom in ceste v Gazi. Cestne zapore so namestili nedaleč od judovskih kolonij Kfar Darom v osrednjem delu območja Gaze in Han Junis na jugu ter tako območje Gaze razdelili na tri dele.