Danes so z zadnjih območij v Alepu, ki so še v rokah upornikov, evakuirali okoli 5000 ljudi. Z avtobusi so jih prepeljali zahodno od mesta, je potrdil zdravnik Ahmad Dbis, vodja ekipe zdravnikov in prostovoljcev, ki usklajuje evakuacije. Medtem je Varnostni svet ZN soglasno potrdil napotitev opazovalcev ZN v Alep, kjer bodo nadzirali evakuacijo in poročali o usodi civilistov, ki bodo ostali v mestu.
Posebni odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura pa je sporočil, da namerava 8. februarja 2017 povabiti v Ženevo predstavnike sirskih upornikov in sirske vlade na nadaljevanje mirovnih pogajanj o Siriji, ki so sicer na mrtvi točki od aprila.
De Mistura je izpostavil, da bo z zanimanjem sledil torkovemu srečanju v Moskvi med Rusijo, Turčijo in Iranom o razmerah v Siriji oziroma predvsem v mestu Alep.
Turški zunanji minister kljub umoru veleposlanika odhaja v Moskovo
Kljub današnjemu umoru ruskega veleposlanika v Ankari Andreja Karlova, ruska tiskovna agencija Tass poroča, da je turško veleposlaništvo sporočilo, da se bo turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu srečanja udeležil.
Staffan de Mistura je organiziral tri posredna pogajanja, ki pa niso prinesla rezultatov zaradi nesoglasij glede usode sirskega predsednika Bašarja al Asada. Po zadnjem sestanku aprila letos je večkrat izrazil upanje, da bo prišlo do nadaljevanja pogajanj, vendar se doslej to ni zgodilo.
Na varnem tudi otroci iz sirotišnice
Po navedbah Sklada ZN za otroke (Unicef) so zjutraj z območij v rokah upornikov evakuirali47 otrok, ki so bili ujeti v sirotišnici na vzhodu Alepa. Nekateri so bili v kritičnem stanju, pri čemer je šlo predvsem za poškodbe in dehidracijo, je povedal regionalni direktor Unicefa Geert Cappelaere.
"Številni ranljivi otroci – vključno z drugimi sirotami in otroki, ločenimi od družin, – ostajajo v vzhodnem Alepu in potrebujejo takojšnjo zaščito," je dodal.
Vzhodni Alep zapustila tudi sedemletna 'zvezda' Twitterja
Med tistimi, ki so zapustili Alep, naj bi bila tudi sedemletna Bana Alabed, ki je prek profila na Twitterju poročala o dogajanju v mestu. Da so deklico res evakuirali iz mesta, je potrdila humanitarna skupina Sirsko-ameriška medicinska družba. Turški humanitarni delavec Burak Karacaoglu, ki v okviru turške nevladne humanitarne organizacije IHH deluje v bližini Sirije, pa je na svojem Twitter profilu objavil fotografijo z deklico, ob kateri je zapisal "Dobrodošla". Fotografija naj bi bila posneta na območju alepskega predmestja Rašidin.
Turška IHH je tako potrdila, da je med 1500 ljudmi, ki so jih v zadnjih urah pripeljali z avtobusi, tudi Bana in njena družina.
Neznani uporniki so sicer v nedeljo zažgali šest avtobusov, predvidenih za evakuacijo obeh vasi, in zadeve so se spet zapletle. Iz vzhodnega Alepa so po poročanju tiskovnih agencij do petka rešili 2700 otrok, ni pa povsem jasno, koliko civilistov še ostaja v nevarnosti.
Provladna sirska televizija je kazala posnetke, kako več deset avtobusov blizu vzhodnega Alepa čaka v pripravljenosti na evakuacije. Sirska opozicijska skupina, ki spremlja dogajanje, pa je sporočila, da so prvi civilisti in uporniki, ki so bili evakuirani iz mesta, po 48 urah prispeli na varno.
Medtem so se številni ljudje iz vzhodnega dela mesta prebili do sirsko-turške meje. Ob turškem mejnem prehodu Cilvegozu so zato postavili šotore za begunce, ki ves čas prihajajo v državo. Begunsko taborišče bo lahko sprejelo okoli 1000 ljudi, so sporočile turške oblasti.
Dogovor o resoluciji Varnostnega sveta ZN o Alepu
Rusija in Francija sta sicer sinoči dosegli dogovor o besedilu osnutka resolucije Varnostnega sveta ZN o Alepu, ki predvideva nadaljevanje evakuacije iz vzhodnega dela mesta in napotitev opazovalcev ZN ter humanitarne pomoči. Najpomembnejši organ ZN je o resoluciji glasoval danes in soglasno potrdil napotitev opazovalcev ZN v Alep.
Rusija je sicer uvodni osnutek resolucije, ki ga je Francija pripravila v petek, zavrnila kot pomanjkljivega. Moskva je podala svoj predlog, po treh urah pogajanj za zaprtimi vrati v New Yorku pa so iz obeh osnutkov sestavili skupnega, ki je bil za ruskega veleposlanika Vitalija Čurkina "dober".
Dogovor o resoluciji naj bi bil povezan z evakuacijo okrog 2000 bolnih in ranjenih iz dveh šiitskih vasi, ki ju oblegajo uporniki.
Od generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona zahteva sprejem nujnih korakov, ki bodo omogočili opazovalcem, da bodo lahko nadzorovali "dobrobit civilistov" in da se bodo o namestitvi lahko dogovorili z vpletenimi stranmi.
Francoski veleposlanik pri ZN Francois Delattre je dejal, da bo mednarodna prisotnost preprečila, da bi Alep postal nova Srebrenica, kjer so sile bosanskih Srbov leta 1995 pobile več tisoč bošnjaških moških in fantov. "To je začetek. Zelo bomo pozorni in zelo pazljivi," je povedal Delattre.
Ni jasno, ali bodo opazovalcem dovolili dostop do mesta
Za zdaj še ni jasno, ali bo sirska vlada opazovalcem dovolila dostop do mesta in delo. Ban bo moral VS ZN poročati čez pet dni, ali je sirska vlada dovolila dostop opazovalcem. Vlada v Damasku je sicer do zdaj pomoč ZN zavračala.
Soglasen sprejem resolucije pomeni prvi znak enotnosti med velesilami glede krize v Siriji v nekaj mesecih. Do soglasne potrditve je prišlo, potem ko je Rusija umaknila pridržke.
Minulo sredo se je iz vzhodnega Alepa začela evakuacija civilistov in upornikov. Vmes je bila operacija prekinjena, danes pa so iz nekoč največjega sirskega mesta odpeljali avtobusi z okoli 5000 ljudmi.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.