Če bi želeli narediti bombo, ki bi eksplodirala z močjo 20 kiloton, bi potrebovali štiri kilograme plutonija. Severna Koreja je po podatkih šefa ameriških obveščevalcev Jamesa Clapperja zagnala reaktor, s katerim proizvajajo omenjeni plutonij. S tem bi lahko ustvarili veliko zalogo jedrskega orožja. Reaktor je sicer zagnala že lanskega septembra, a zdaj je proizvodnja tudi uspešna.
Uradni Pjongjang se je sicer že nekajkrat zavezal, da bo prekinil z delovanjem reaktorja. Leta 2008 so celo uničili sistem za hlajenje, saj so si tako zagotovili nekaj mednarodne pomoči, ki je bila v tistem trenutku državi krvavo potrebna.
A že marca 2013, ko se je spor z ZDA poglobil in so državo doletele nove sankcije Združenih narodov, so severnokorejske oblasti sporočile, da se dogovora več ne bodo držale in bodo reaktor v Jongbjonu znova zagnale.
Ko deluje s polno močjo, je v reaktorju možno pridobiti šest kilogramov plutonija na leto, kar je dovolj za eno jedrsko bombo.
V vesolje poslali satelit
Satelit, ki ga je v nedeljo v vesolje izstrelila Severna Koreja, je dosegel orbito in zdaj kroži okoli Zemlje, je sporočilo južnokorejsko obrambno ministrstvo. Ni sicer jasno, ali tudi pravilno deluje. Poleg tega so v Seulu ocenili, da ima nova raketa doseg okoli 12.000 kilometrov, kar pomeni, da lahko doseže tudi večino ozemlja ZDA.
Izstrelitev severnokorejskega satelita je v svetu naletela na ostro obsodbo, saj naj bi šlo v prvi vrsti predvsem za preizkus nove rakete. Izstrelitev je obsodil tudi Varnostni svet Združenih narodov in napovedal, da bo v kratkem sprejel nove sankcije v odgovor na to dejanje.
Severna Koreja po ocenah analitikov sicer še ni razvila tehnologije, da bi raketo lahko uporabila kot medcelinsko balistično raketo, ki bi bila sposobna namesto satelita nesti tudi bojno konico. Še vedno naj namreč ne bi imela tehnologije, ki bi zaščitila bojno konico pred vročino ob ponovnem vstopu v ozračje. Severna Koreja ima sicer že razvito jedrsko bombo.
Južnokorejsko obrambno ministrstvo je v nedeljo sporočilo, da je izstreljena tristopenjska raketa podobna raketi Unha-3, ki jo je Pjongjang izstrelil decembra 2012, a naj bi imela za približno 2000 kilometrov večji doseg.
Potem ko je Severna Koreja pred časom dokončala 67 metrov visoko izstrelišče, so analitiki domnevali, da bo morda izstrelila še enkrat večjo raketo od 30-metrske Unha-3, a je bila tudi ta približno enako velika.
Raketo z opazovalnim satelitom so izstrelili v nedeljo ob 1.30 po srednjeevropskem času. Orbito je po navedbah severnokorejske televizije uspešno dosegla približno deset minut kasneje. Čeprav v Pjongjangu trdijo, da je bila misija velik uspeh, južnokorejski in tudi ameriški predstavniki ocenjujejo, da temu ni povsem tako. Po navedbah ameriških predstavnikov se satelit zdaj zgolj "prevrača v vesolju", kar naj bi pomenilo, da ne deluje pravilno.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.