Amerika je naznanila, da bo s seznama podpornic terorizma črtala Severno Korejo. Odločitev so sprejeli potem, ko je Severna Koreja pristala na vrsto ukrepov o svoji jedrski opremi, je sporočil tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Sean McCormack. Severna Koreja bo nadaljevala z onesposabljanjem svoje jedrske opreme, je še rekel.
ZDA in Severna Koreja sta se dogovorili, da bodo imeli strokovnjaki dostop do vseh prijavljenih jedrskih mest ter da bodo ZDA igrale pomembno vlogo pri preverjanju atomske dejavnosti Pjongjanga, je še povedal.
Državi sta se pretekli teden dogovorili o metodah preverjanja, ki so bile potrebne, preden bi Severno Korejo črtali s seznama držav, za katere ZDA verjamejo, da podpirajo terorizem.
''Severna Koreja ostaja predmet številnih sankcij, ki so rezultat jedrskih testov iz leta 2006, naraščajočih dejavnosti, kršenja človekovih pravic in statusa komunistične države,'' je dejal McCormack.
Umik Severne Koreje s seznama držav podpornic terorizma so ZDA obljubile v šeststranskem sporazumu o jedrski razorožitvi Severne Koreje iz februarja 2007. Šeststranska pogajanja o jedrski razorožitvi Severne Koreje so pred nekaj meseci zastala prav zaradi spora med Pjongjangom in Washingtonom. Slednji je namreč obljubljal, da bo Severno Korejo umaknil s seznama držav podpornic terorizma, ko bo predala deklaracijo o svojem jedrske programu. To je Pjongjang junija res storil, nakar pa ZDA niso hotele izpolniti svoje obljube, ker Pjongjang ni pristal na stroge postopke preverjanja deklaracije.
ZDA so Severno Korejo na seznam podpornic terorizma uvrstile leta 1988, potem ko je v napadu severnokorejskih agentov na letalo južnokorejske družbe Korean Air (KAL) leta 1987 umrlo vseh 115 potnikov in članov posadke letala. Po navedbah ameriškega zunanjega ministrstva ni znano, da bi Severna Koreja odtlej podpirala še kakšna teroristična dejanja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.