Tujina

Ševardnadze podpisal odstop

Tbilisi, 23. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Gruzijski predsednik Edvard Ševardnadze je podpisal izjavo o odstopu s predsedniškega položaja.

Ševardnadza ne zanima kdo ga bo nasledil, kljub temu pa mu je pripravljen pomagati
Ševardnadza ne zanima kdo ga bo nasledil, kljub temu pa mu je pripravljen pomagati FOTO: Reuters

Ševardnadze je za nacionalno televizijo izjavil, da odhaja domov, na vprašanje, kdo bo zasedel njegovo mesto, pa je odgovoril, da to ni več njegov problem. Predsednikovo letalo menda že čaka na pisti tbilisijskega letališča in je pripravljeno za vzlet. Novinarjem je povedal, da se je za odstop odločil v korist države, prebivalcev in miru v državi. Na vprašanje, ali bo sedaj zapustil predsedniško rezidenco na obrobju Tbilisija, kamor se je zatekel po sobotnem vdoru opozicijskih privržencev v poslopje parlamenta, pa je Ševardnadze odgovoril: "Odhajam domov. Ostal bom v Gruziji in pisal spomine." Kljub njegovim zagotovilom, da bo ostal v državi, pa je začasna predsednica Nina Burdžanadze sporočila, da je Ševardnadze zapustil državo. "Razumem njegov odhod, vendar pa ne vem, kje se sedaj nahaja." Povedala je, da so ji sporočili, da je Ševardnadze zapustil Gruzijo, ni pa želela izdati vira.

Gruzijsko ljudstvo se veseli, čeprav nimajo nikakršne garancije, da bo prihodnost kaj boljša
Gruzijsko ljudstvo se veseli, čeprav nimajo nikakršne garancije, da bo prihodnost kaj boljša FOTO: Reuters

Gruzijsko ljudstvo burno pozdravlja in proslavlja zmago opozicije. Po ulicah vihrajo zastave, nočno nebo razsvetljujejo rakete in ognjemeti, ljudstvo poje in žvižga.

Opozicijski vodja Mihail Sakašvili je izrazil zadovoljstvo nad predsednikovim odstopom. "Predsednik je storil pogumen korak," je na državni televiziji povedal Sakašvili. "Z odstopom se je izognil prelivanju krvi v državi. Zgodovina mu bo prijazno sodila," je dodal, Ševardnadzeju in njegovi družini pa zagotovil varnost. Gruzijske vojaške enote je nagovoril, naj ostanejo mirne, protestnike pa prosil, naj odstranijo barikade. Pojasnil je tudi, da bo predsedniško funkcijo do naslednjih volitev opravljala nekdanja predsednica parlamenta Nino Burdžanadze, ki jo je že v soboto razglasil za začasno predsednico.

Gruzijskemu veselju ni videti konca
Gruzijskemu veselju ni videti konca FOTO: Reuters

Sakašvilijev opozicijski kolega Zurab Žvanija pa je menil, da je dobro, da Ševardnadze ne namerava zapustiti države, saj bi njegovo znanje lahko bilo koristno za državo. "Ševardnadze je pokazal pripravljenost, da pomaga svojemu nasledniku pri reševanju obstoječih problemov v Gruziji." Po njegovih besedah bodo volitve organizirali v roku 45 dni.

Vendar pa se je pred Ševardnadzejevim sestopom z oblasti pa popoldne veliko dogajalo. Gruzijski predsednik Edvard Ševardnadze je izrazil pripravljenost na pogovore z opozicijo o sklicu predčasnih predsedniških in parlamentarnih volitev, gruzijska voditeljica opozicije Nina Burdžanadze pa je dejala, da ne izključuje pogovorov z oblastmi za rešitev politične krize v Gruziji, pozvala pa je tudi k razpisu novih volitev. Kasneje se je res dobila s predsednikom vrhovnega sodišča Ladom Čanturijem in ministrom za nacionalno varnost Valerijem.

Voditeljica gruzijske opozicije Nina Burdžanadze bo začasno zasedla predsedniško mesto (Foto: Reuters)
Voditeljica gruzijske opozicije Nina Burdžanadze bo začasno zasedla predsedniško mesto (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Po besedah enega od vodje opozicije Sakašvilija, je Ševardnadze ukazal več vojakom, naj vdrejo v poslopje parlamenta, ki ga trenutno zaseda opozicija, vendar pa ti niso ubogali njegovih ukazov. Po besedah Sakašvilija naj bi na stran opozicije stopile tudi posebne vojaške enote, ki so nameščene v mestu Zugdidi in v pokrajini Svanetija.

Drugi vodja opozicije Mihail Sakašvili je v govoru pred zbranimi protestniki pred poslopjem parlamenta v Tbilisiju pozval k prevzemu nadzora nad poslopjem notranjega ministrstva in državne televizije. "Ljudstvo mora danes dokončno prevzeti oblast," je dodal Sakašvili. Demonstrante je najprej pozval, naj skupaj vkorakajo v Ševardnadzejevo rezidenco, saj je po njegovem mnenju prepozno za kakršnekoli pogovore z njim. Kasneje se je omehčal in se odločil, da mu dajo še nekaj časa za miren odstop. "Dati mu moramo vsaj uro časa in mu omogočiti, da obdrži svoj ponos, ostane na varnem in se sam odloči," je v govoru več tisoč protestnikom povedal vodja opozicije, podprla pa ga je tudi Nina Burdžanadze, ki je izjavila, da so že zelo blizu zmage.

Gruzijski obrambni minister David Tevzadze je medtem zatrdil, da se njegove enote pri reševanju krize v državi ne bodo zatekle k nasilju in da od predsednika države ni dobil nobenega ukaza za uporabo sile. "Predsednik je odločno prepovedal vsakršne akcije, ki bi lahko vodile do prelivanja krvi," je dodal minister. Hkrati pa je kritiziral nezakonito zavzetje predsedniškega urada v Tbilisiju in dejal, da bo vojska v primeru, če bodo razmere ušle iz nadzora, izpolnila svojo ustavno dolžnost. Včeraj je sicer predsednik Edvard Ševardnadze razglasil izredne razmere v državi.

Gruzijska policija in vojska sta bili pripravljeni posredovati
Gruzijska policija in vojska sta bili pripravljeni posredovati FOTO: Reuters

Na protestih pred parlamentom se je tudi danes zbralo na tisoče ljudi, ki zahtevajo odstop predsednika Edvarda Ševardnadzeja. Mednje se je pomešalo tudi 50 pripadnikov posebnih enot gruzijske policije. "Nimamo pravice ukrepati proti ljudstvu, zato smo se odločili, da se postavimo na njihovo stran," je povedal eden izmed njih.

Ruski minister v Gruziji

Sinoči je v Gruzijo pripotoval ruski zunanji minister Igor Ivanov. Vodja ruske diplomacije se je v poslopju parlamenta sestal z vodilnimi predstavniki gruzijske opozicije, pri tem pa jasno zatrdil, da želi Rusija Gruziji v teh težkih časih pomagati, vendar pa rusko vmešavanje v spor med predsednikom Ševardnadzejem in opozicijo ne pride v poštev.

"Na žalost se Gruzija danes srečuje s težavami. Rusija vanje ne bo posegala, želimo pa da bi krizo rešili na ustaven in miroljuben način," je dejal ruski zunanji minister Ivanov, ki so ga privrženci opozicije, zbrani pred stavbo parlamenta v Tbilisiju, sprejeli z navdušenjem.

Ivanov se je srečal tudi s Ševardnadzejem, ki se je po izgonu iz parlamenta zatekel na eno od rezidenc na obrobju Tbilisija. Ivanov je v pogovoru z gruzijskim predsednikom poudaril nujnost mirne rešitve krize in menil, da ne bi smeli dovoliti nadaljnjega stopnjevanja razmer v Gruziji.

Odzivi na razmere v Gruziji

Nizozemski zunanji minister Jaap de Hoop Scheffer je kot trenutno predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi gruzijskemu predsedniku ponudil pomoč pri mirnem reševanju krize v državi. Nizozemec je v sobotnem telefonskem pogovoru s Ševardnadzejem poudaril predvsem potrebo po politični in demokratični rešitvi razmer v Gruziji.

Veliko zaskrbljenost nad razmerami v Gruziji so izrazili tudi voditelji sosednjih pokrajin Abhazija in Južna Osetija. Vodilni predstavnik Južne Osetije Eduard Kokojti je v telefonskem pogovoru z abhaškim voditeljem Raulom Žadjimbo dejal, da so razmere v Gruziji zelo zaskrbljujoče, saj obstaja nevarnost destabilizacije celotne regije. "Pozorno bomo spremljali dogajanje v Gruziji, saj smo že izkusili žalostni primer nestabilnega položaja v Gruziji, ki je leta 1992 vodil do nasilja," je dejal abhaški zunanji minister Sergej Šamba.

Italija, ki trenutno predseduje EU, je sporočila, da z zaskrbljenostjo opazuje dogodke v Gruziji. Italijanski veleposlanik v Tbilisiju se je že posvetoval z veleposlaniki ostalih držav članic Unije, v gruzijsko prestolnico pa se je odpravil tudi posebni predstavnik EU za južni Kavkaz Heikki Talvitie, ki bo poskušal sprti strani odvrniti od nasilja in jima pomagal pri iskanju rešitve trenutno zelo težkega položaja v državi.

Zaskrbljenost sta izrazili tudi Nemčija in Francija. Nemški zunanji minister Joschka Fischer je predsednika Ševardnadzeja in njegove nasprotnike pozval, naj poskušajo najti miren in ustaven izhod iz trenutnih notranjepolitičnih napetosti. Zunanje ministrstvo v Parizu pa se je zavzelo za potrpljenje in zadržanost udeleženih v konflikt v Gruziji. "Francija poziva vse vpletene strani, naj se še naprej izogibajo uporabi sile in se zavzemajo za dialog, ki bi lahko privedel do mirne rešitve," je sporočil Pariz.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10