Vodja proruskih separatistov v ukrajinskem Donecku Aleksander Borodaj je v ponedeljek ponoči predal črni skrinjici s sestreljenega potniškega letala Malaysia Airlines predstavnikom malezijske vlade. Borodaj je ob tem še razglasil deset kilometrov široko območje premirja okrog razbitin letala na vzhodu Ukrajine.
Sicer pa je vlak s hladilnimi vagoni, v katerih so trupla žrtev, že prispel v Harkov, odkoder bodo trupla prepeljali v Amsterdam. V vojaški tovarni v Harkovu so jih prevzeli nizozemski strokovnjaki in opravili prvi pregled, nato pa jih bodo predvidoma v sredo začeli voziti naprej na Nizozemsko, kjer bodo opravili identifikacijo žrtev. Iz Amsterdama bodo nato mrtve vrnili njihovim svojcem po vsem svetu. Med 298 žrtvami strmoglavljenja je največ, kar 193 Nizozemcev. Nizozemski strokovnjaki pa pravijo, da so prevzeli le 200 trupel. Kje se nahajajo ostala, ne vedo, poroča Washington Post.
Nizozemski premier Mark Rutte je v ponedeljek zvečer, ko je bil vlak že na poti, sporočil, da so trupla žrtev v kar dobrem stanju in da poročila o tem, da separatisti z njimi zelo malomarno ravnajo – med drugim naj bi jih sprva pustili ležati kar na vročem soncu – očitno le niso bila povsem resnična. Je pa dodal, da bi lahko identifikacija žrtev potekala tudi več mesecev. Takoj ko bodo neko žrtev identificirali, bodo s tem najprej seznanili njene svojce "in nikogar drugega", je zatrdil premier.
Danes je Rutte pojasnil, da bo prvo letalo s trupli na krovu iz Harkova proti mestu Eindhoven na jugu Nizozemske poletelo že v sredo, takoj ko bodo prve žrtve pripravljene za prevoz. Iz Eindhovna bodo nato trupla prepeljali v kakih 100 kilometrov oddaljeno vojašnico Kaporaal van Oudheusden v Hilversumu.
Medsebojna obtoževanja
Let Malaysia Airlines 17 na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur se je v četrtek zrušil na vzhodu Ukrajine pod nadzorom proruskih upornikov. Nihče ne zanika, da je bilo letalo sestreljeno, Rusija pa je v ponedeljek prišla na dan z namigom, da se je v času sestrelitve v bližini nahajalo ukrajinsko lovsko letalo. Borodaj, ki se je razglasil za premierja Ljudske republike Doneck, je za CNN dejal, da je letalo sestrelila Ukrajina z raketo zemlja-zrak ali pa kot namiguje Rusija z lovskim letalom.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je v pogovoru za CNN obtožbe zavrnil in dejal, da je tragedija enaka terorističnim napadom na ZDA 11. septembra 2001 ali bombnemu napadu na PanAmovo letalo, ki se je leta 1988 zrušilo nad škotskim Lockerbijem. Ukrajinskih vojaških letal nad območjem ni bilo, prav tako ni bilo raketnih sistemov, je zatrdil Porošenko in dodal, da so letala tam doslej sestreljevali le separatisti.
Washington Post poroča, da so ukrajinski obveščevalci 12 ur po sestrelitvi opazili premik treh raketnih sistemov zemlja-zrak iz območja pod nadzorom upornikov čez mejo v Rusijo. Ameriška veleposlanica pri ZN Samantha Power pa je bila, po soglasni potrditvi resolucije z zahtevo po neoviranem dostopu mednarodnih preiskovalcev do prizorišča zrušitve letala v Varnostnem svetu ZN, ponovno ostra do Rusije.
Izrazila je ogorčenje, da je za dostop do kraja tragedije, kjer so zadnje dni hodili oboroženi huligani in odnašali dokaze, potrebna resolucija Varnostnega sveta. "Rusija zna biti zelo glasna, vendar pa tokrat nismo slišali ogorčenja iz Moskve. V petek so Rusi trdili, da je za tragedijo kriva ukrajinska kontrola letenja, danes trdijo, da je Ukrajina sestrelila letalo, čeprav je raketa prišla z območja pod nadzorom separatistov," je dejala.
"Če Rusija res verjame, da je kriva Ukrajina, potem bi moral predsednik Vladimir Putin zelo jasno naročiti separatistom naj za vsako ceno varujejo dokaze. Nizozemci so danes dobili dostop do kraja in separatisti želijo to prikazati kot dokaz odprtosti, kar pa ni dovolj. Potreben je takojšen in popoln dostop," je v ponedeljek zapisala Powerova.
Putin: Pritisnili bomo na separatiste, a tudi Zahod mora na Kijev
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes zatrdil, da bo Rusija izkoristila vpliv, ki ga ima na separatiste na vzhodu Ukrajine, da bodo omogočili preiskavo o strmoglavljenju malezijskega letala. "Od nas zahtevajo, da izkoristimo svoj vpliv na separatiste na jugovzhodu Ukrajine. Seveda bomo naredili vse, kar je v naši moči, a to ni niti približno dovolj," je na srečanju z vojaškim in obrambnim vrhom dejal Putin. Kot je nadaljeval, je treba obenem tudi Kijev pozvati, "naj spoštujejo temeljne norme dostojanstva in vsaj za kratek čas razglasi prekinitev ognja".
Kot je ponovno zatrdil, bo Rusija naredila vse, da bodo izvedli "veljavno, celovito, temeljito in pregledno" preiskavo tragičnega dogodka, piše francoska tiskovna agencija AFP. Obtožb Zahoda, da Rusija oborožuje separatiste na vzhodu Ukrajine, ki jih je Putin v preteklosti redno zavračal, tokrat ni komentiral.
Od Rusije bodo zahtevali takojšnje in popolno sodelovanje
Zunanji ministri EU bodo od Rusije zahtevali popolno in takojšnje sodelovanje v povezavi s četrtkovim strmoglavljenjem letala MH17 malezijske družbe na vzhodu Ukrajine, sicer pa napovedali zaostritev sankcij v prihodnjih dneh, je danes v Bruslju dejal nizozemski veleposlanik pri EU Pieter De Gooijer.
Ta tragični dogodek po njegovih besedah popolnoma spreminja razmere in terja konkretne ukrepe. Veleposlanik je opozoril tudi na nedostojnost pri ravnanju s posmrtnimi ostanki po strmoglavljenju letala; mnoga trupla so namreč oropali.
Da je četrtkovo strmoglavljenje letala "dramatično spremenilo razmere", je ob robu zasedanja opozorila tudi hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić, ki je prav tako izpostavila odgovornost Rusije, ker ni preprečila ropanja trupel.
KOMENTARJI (544)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.