V mestu Padang, ki ga je že v sredo popoldne stresel potres z močjo 7,6 stopnje po Richterju, je bilo porušenih na stotine hiš, zaradi slabih komunikacijskih kanalov pa je težko ugotoviti število žrtev in koliko škode je nastalo.
Po zadnjih podatkih je v potresu umrlo 1.100 ljudi, vendar se oblasti bojijo, da bo žrtev še več, saj so številni ljudje še vedno ujeti pod ruševinami. Reševalci so doslej v mestu našteli tudi 2400 ranjenih, od tega skoraj 300 resno. Reševalne ekipe so izpod ruševin rešile že več preživelih, uničenih pa naj bi bilo več kot 500 hiš.
Po prvem potresu je območje prizadel močan popotresni sunek, ki je imel moč 6,8 stopnje in je še dodatno poškodoval številne zgradbe.
Žarišče današnjega potresa je bilo 154 kilometrov severozahodno od mesta Bengkulu, območje pa trenutno ni dosegljivo.
Ceste neprevozne, porušena tudi glavna bolnišnica
Avstralka Jane Liddon je za avstralski radio poročala iz Padanga. Povedala je, da je mesto popolnoma uničeno. "Velike zgradbe so porušene. Vse betonske zgradbe so porušene, bolnišnice, glavne trgovine, vse je porušeno in uničeno. Umrlo je veliko ljudi," je povedala. Dodala je še, da je največ škode v središču mesta, pri tem pa pojasnila, da so porušene predvsem večje stavbe, stanovanjske hiše pa naj bi bile manj prizadete.
V mestu se je zrušila glavna bolnišnica, zaradi zemeljskih plazov so poškodovane ceste, poročajo pa tudi, da se je na mestnem letališču udrla streha.
Minister Aburizal Bakrie je v sredo dejal, da bi lahko bila škoda podobna kot leta 2006, ko je v potresu, ki je prizadel otok Java, umrlo pet tisoč ljudi, poškodovanih pa je bilo 150 tisoč domov. "Na stotine hiš je poškodovanih. Ponekod so izbruhnili požari, poškodovani pa so tudi mostovi. Prihaja do velike panike," je povedal. Sredin potres so čutuli v Singapurju in malezijski prestolnici.
Pomagali bodo tudi slovenski reševalci
Slovenski vodniki reševalnih psov so se danes odpravili na Sumatro. Na pot se je odpravilo 11 vodnikov reševalnih psov z njihovimi štirinožci in vodja skupine. Pomagali bodo pri iskanju pogrešanih ljudi. Vodniki so del enote Mednarodne zveze reševalnih psov IRO (Internationale Rettungshunde Organisation).
To bo za slovenske reševalce še ena v nizu reševalnih akcij v tujini. Do zdaj so namreč že pomagali reševati zasute v dveh potresih v Turčiji in enem v Alžiriji. Sodelovali bodo tudi člani Zveze društev in klubov vodnikov reševalnih psov Slovenije.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.